„Zvon, který ve věžičce máme, je už asi šedesát let starý a potřeboval by opravu. Peníze na ni však nejsou. Mnohem levnější bylo pořídit elektronické zvony,“ uvedla Ludmila Dvořáková, která se o kapličku v Trhonicích stará.

Před třemi týdny Trhonickým vytrhl trn z paty nový vynález: zařízení napojené na reproduktory, které bez problémů zastoupí mnohatunové bronzové kolosy. „Po sedmiletém úsilí, výzkumu, ověřování a konzultacích s mistry zvonaři se nám elektronickou cestou podařilo přesně napodobit zvonový tón. Slyšíte i ťuknutí srdce do stěny zvonu,“ uvedl autor systému Otto Steidl z Proseče u Pošné.

Jeho patentovaný vynález si mohou dovolit i malé obce. „Odlití zvonu na ruční tahání přijde na 75 až 250 tisíc, podle velikosti. Přičtěte 6 tisíc za motorek a automatiku, vynásobte třemi, pokud jde o větší kostel. K tomu je třeba počítat 80 tisíc na pevné trámoví a zvony přijdou i na více než milion,“ spočítal Steidl.

Elektronické zařízení přitom stojí i s instalací a automatickým zapínáním a vypínáním 22,5 tisíce. „Je to velice pohodlné. Načasujete si, v kolik hodin má zařízení spustit a jak dlouho má zvonit, a už k tomu nemusíte,“ doplnila Ludmila Dvořáková.

Ne každý si však na nový zvuk zvykl. „Klasický zvon je prostě klasický zvon,“ okomentoval elektronický systém obyvatel obce, který si nepřál být jmenován. „Ne každému se vyzvánění z reproduktorů líbí. Zejména těm starším se zdá odlišné od zvonového zvuku,“ shrnula Dvořáková.