„Jsem z toho velmi nešťastná, byla jsem se tam podívat. Chtěla jsem nákupem vysvobodit alespoň koně, ale majitel mě vyhnal. Je to tam strašné. V jedné kleci je dospělý lev a tři lvice, kousek dál loňská lvíčata. V další „polepšovně“ je párek tygrů, dvě koťata jsou přes uličku. Jsou tam i pumy a pár sov pálených nacpaný v kleci, kam bych se styděla dát i andulku,“ popsala svůj zážitek Marie Dobrovolná.

Zookoutek v Kletečné provozuje Ladislav Váňa. „Mám tygry, lvy, levharty, pumy, dikobrazy, jezevce, lišky, prostě všechno možné. Nemáme sice žádnou záchrannou stanici, ale lidé k nám nosí často to, co už nechtějí chovat,“ řekl Váňa.

Podle jeho slov jsou zvířata v pořádku. „Každý se o tom může přijít přesvědčit, před nikým jsem ještě dveře nezavřel,“ bránil se chovatel.

Muž má zákaz. Šelmy chová manželka

Veterinářka si ovšem stojí na svém, a proto se obrátila na instituce, které by podle jejího mínění mohly zjednat nápravu. „Pokud vím, tak z krajské veterinární správy tam na kontrolu chodívají. Ale ta zvířata tam strašně trpí. Nemají výběh. A když prší, jsou po kotníky ve vodě. A ani jejich strava neodpovídá. S lidmi z krajské veterinární správy jsem v kontaktu, ale stav zvířat v Kletečné se mi zdál hrozný. Proto jsem se obrátila i jinam. Psala jsem třeba na Státní veterinární správu,“ popisuje Dobrovolná.

A kontaktovala i Ministerstvo životního prostředí. Na reakci zatím čeká marně. „Vůbec mi neodpověděli. Posílala jsem to v květnu a zatím žádná odpověď nepřišla,“ posteskla si Dobrovolná.

Krajská veterinární správa se také zabývá chovem zvířat v Kletečné. „Zmiňovaný problematický chovatel šelem má uložený zákaz chovu a byl i odsouzen za porušení tohoto zákazu. Proto nyní veškeré šelmy oficiálně chová jeho manželka. Krajská veterinární správa Jihlava k chovu těchto šelem vydala povolení. Dospělé šelmy jsou chovány v prostorách, které odpovídají požadovaným doporučením pro chov savců volně žijících druhů v zajetí. Ale v mezičase došlo k narození dalších šelem – tygřat a lvíčat. Ty chovatelé umístili do prostorově nevyhovujících podmínek,“ nechal se slyšet mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Šelmy se množí rychle

V polovině března proto krajská veterinární správa podala pro porušení legislativy podnět k projednání přestupku k úřadu obce s rozšířenou působností, v tomto případě Městskému úřadu Humpolec. „K dnešnímu dni nemáme zpětnou vazbu o projednání tohoto přestupku,“ konstatoval v pátek mluvčí Státní veterinární správy.

Soukromý chovatel v Kletečné chová celou řadu zvířat. Veterinářka se obává také toho, aby se jejich počet moc nerozrostl. „Kočkovité šelmy se množí stejně rychle, jako domácí kočky. Co bude s mláďaty? Zoologické zahrady je nechtějí. A co bude s ostatními zvířaty?“ ptala se s obavami Marie Dobrovolná. „Byla bych ráda, kdyby se už něco pohnulo,“ dodala.