A na radnici by ji lidé měli najít v kanceláři, kde dlouhá léta starostoval Jaromír Brychta.

Výměna funkcí tedy nebude jenom změna cedulek na dveřích?
Kanceláře si vyměníme hlavně proto, že jsou tam natažené telefonní linky a čísla jsou všude uvedena jako kontakt na starostu. Přebudování by bylo komplikované.

Počítá se s přibíráním další sekretářky, když v úřadě budou dva místostarostové?
Nové místo nevznikne. Nyní máme dvě sekretářky, jedna je pro starostu, druhá pro místostarostu, avšak tato ještě na úřadě vykonává další činnost. Nově druhá sekretářka bude pro administrativu místostarostů.

Jak své funkce budete stíhat?
Na to se mě ptá dost lidí. Ale nemyslím si, že by to byl problém. Kromě postu starostky jsem i senátorka a předsedkyně Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, ale nemám stranické funkce, nejsem v zastupitelstvu kraje ani ve spolcích. Řada mých kolegů toho má daleko více a také to bez potíží zvládají. Hodně záleží na organizaci práce.

Jenže jste žena a od ní se automaticky očekávají ještě jiné povinnosti, třeba v domácnosti…
Mám štěstí, že můj manžel je velice tolerantní a když nestíhám, zvládá veškeré domácí práce. Syn i dcera žijí na jižní Moravě, mají své rodiny, takže se angažuji jenom jako babička, která přijede rozmazlovat svoje dvě vnučky. A „post“ babičky si užívám.

Váš manžel se o politiku nezajímá?
Můj manžel je mým největším politickým kritikem a na jeho úsudek se mohu naprosto spolehnout. Má na tyhle věci prostě čich.

Nepočítáte tedy výhledově s domácností dvou politiků?
Ne, manžel sice do politiky vidí, ale říká, že na to, aby šel do něčeho takového, prostě nemá nervy.

Zbude vám čas na koníčky? Vy jste přes květiny…
To mi připomíná, že jsem ještě nestihla zrýt zahrádku. Tulipány jsem zasadila, ale rytí jsem už nestihla. Myslela jsem, že to zvládnu o minulém víkendu, ale pokoušela se o mě nějaká viróza, tak jsem celý víkend poctivě ležela a potila se. Dalším mým koníčkem je historická literatura, ale číst se dá i v noci, pokud u toho tedy člověk neusne, a také ve vlaku.