„Ucházíme se o dotační titul znovu, nyní jsme však částku snížili na čtyři miliony a dvě sta tisíc korun,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

Loni Bystřičtí požadovali zhruba jedenáct milionů korun, nyní je to podstatně méně. „Pokud bychom peníze získali, stačily by na zabezpečení schodišť a také kleneb před zhroucením, prostě pouze na první etapu potřebných oprav,“ poznamenal místostarosta.

Zřícenina, kterou ročně obdivuje asi 20 tisíc návštěvníků, znamená pro město nejenom turistickou zajímavost, ale také problém. „Jestli dotaci nezískáme, budeme nuceni uvažovat, co se zříceninou dál. Když ke hradu nainstalujeme tabule upozorňující na vstup pouze na vlastní nebezpečí, za pár dnů je opět někdo vytrhne. A když se tam někomu něco stane, může tvrdit, že tam žádné varování nebylo,“ vysvětlil starosta Karel Pačiska.

„Zatím ovšem nevíme, jakým způsobem by se dal pohyb po zřícenině omezit, bylo-li by to třeba,“ dodal. Jestli tentokrát peníze na stavební zabezpečení Zubštejna Bystřice získá, by se její zástupci měli dozvědět v příštím roce. „Předpokládáme, že do konce prvního čtvrtletí budeme vědět, zda dotaci, která by mohla být až devadesátiprocentní, dostaneme,“ dodal Josef Vojta.