V současné době je totiž výstup na bývalý hrad velmi nebezpečný. Zlepšit stav památky a jedné z největších dominant Bystřicka chce její majitel zajištěním statiky rozvalin. Na to ale potřebuje dotaci.

Už dvakrát se město snažilo peníze získat, zatím bez úspěchu. „Musíme s tím něco dělat, jinak nám hrad spadne na hlavu a nezůstane tam nic. Mělo by jít o statické zajištění hradního paláce, zpevnění kleneb a schodišť. Opravit potřebuje i přístupová cesta, kde je třeba postavit dřevěný most. Potom se k hradu nebude přicházet přímo z lesa, ale od památníku. Chtěli bychom i přípojku elektřiny,“ uvedl místostarosta Josef Vojta.

Záměr zajištění rozvalin Zubštejna proti další destrukci přijde odhadem na víc než dvacet milionů korun. Majitel zříceniny hradu, město Bystřice nad Pernštejnem, se s ohledem na vysokou investici neobejde bez dotací.

Plánované opravy zříceniny hradu Zubštejn nejsou první. Rozsáhlé zajištění statiky zabránilo před třemi lety sesuvu jedné ze stěn hradu. Bystřickou pokladnu to přišlo na asi tři čtvrtě milionu korun.

Ivan Lidmila