„Přestěhovala jsem se z Prahy, tam je sice také problém sehnat dobrého zubaře, ale tady prostě není volný žádný, “ je nešťastná žena, která se už smířila s tím, že začne hledat stomatologa, jenž ještě registruje nové pacienty, mezi brněnskými specialisty.

„Bojím se toho, že by mě náhle začaly bolet zuby a potřebovala bych nějaký zákrok nebo dokonce léčbu. Na stomatologické pohotovosti by mě sice jako akutní případ ošetřili, ale co pak dál? Doufám, že v Brně snad ještě někoho najdu,“ doufá Dana Pechlová. „Dojíždět do Prahy za svým původním zubařem si nedovedu představit,“ dodala.

Zubař nad zlato

Příběh mladé ženy není na Žďársku ojedinělý. Tamní zubaři jsou „vyvažováni zlatem”, a ti skutečně kvalitní zejména. Větší šanci se ještě někam vtěsnat mají lidé, kteří by se rádi registrovali u zubaře, ke kterému už chodí celá jejich rodina. Ale někdy to už nejde ani v tomto případě. Volní zubaři prostě nyní v okrese nejsou. „Ačkoliv se ještě na některých internetových serverech objevují informace o tom, že někteří stomatologové ve žďárském okrese přijímají nové pacienty, není to už pravda. Poslední lékařka, která ještě měla volnou kapacitu, toto odvolala před dvěma týdny, momentálně nebere nikdo,“ potvrdila Jitka Šaclová ze sekretariátu Oblastní stomatologické komory ve Žďáře nad Sázavou.

A co tedy „hledačům“ stomatologa radí? „Musejí to zkoušet jinde, ale zároveň počítat s tím, že v Kraji Vysočina jsou v tomto ohledu problémy. Pokud budou mít štěstí a zavolají v okamžiku, kdy se nějaký pacient odstěhoval a odhlásil, anebo třeba zemřel, mají šanci. Často se to ale nestává,“ dodala Jitka Šaclová.

Po Novém roce mají jistou naději na úspěch pacienti, kteří chtějí zkusit najít zubaře na sousedním Jihlavsku.

„Pokud vím, měl by přibírat nové pacienty doktor Makumbirofa ve Velkém Beranově,“ sdělila Helena Pěnčová z Oblastní stomatologické komory v Jihlavě. Tuto skutečnost v ordinaci stomatologa Edsona Makumbirofa potvrdili, ale s tím, že určitý počet nových pacientů bude lékař registrovat, ale lidé by se měli poptávat až se začátkem příštího roku, tedy za měsíc.

Několik „volných“ zubařů je podle předsedkyně tamní stomatologické komory Magdy Vyletělové rovněž na Třebíčsku. „Jedná se i o okresní město, ale aktuální situaci je třeba zjistit přímo v jednotlivých ambulancích, protože se může rychle měnit,“ dodala Vyletělová.