Podle seznamu ztracených a nalezených věcí, který je s pravidelností také vyvěšován na úřední desce, ztrácejí lidé na Žďársku nejčastěji igelitové tašky, batohy, mobilní telefony, klíče, přívěsky a deštníky.

Z oblečení jsou to pak zejména trička, svetry, bundy, kalhoty, ale také ponožky nebo boty. Občas se však mezi zdmi úschoven objeví opravdové kuriozity. Jednou z nich je i železný trezor o velikosti 40 krát 30 centimetrů, který mají v evidenci v Novém Městě na Moravě. „Leží ve skladišti již několik měsíců, konkrétně od osmnáctého května a nevypadá to, že by si jej někdo přišel vyzvednout,“ uvedla Eva Kadlecová, referentka z kanceláře vedoucího úřadu. Kódem uzamčená rarita zřejmě nikomu nechybí.

Kuriozním záznamem disponují ve žďárském městském úřadě. Kromě běžných věcí, jako jsou klíče, igelitové tašky nebo deštníky, měli na soupisu ztrát a nálezů také zeleninu. „Není to přímo aktuální záležitost, ale skutečně nám jeden nálezce přinesl zeleninu. Tuším, že se tenkrát jednalo o rajčata,“ připustila Alena Benešová z finančního oddělení úřadu, která vede rejstřík ztracených a nalezených předmětů.

V současnosti je na jeho stránkách zaregistrováno třiašedesát nalezených věcí. Jen některé z nich však najdou svého majitele.

Zlata Ptáčková