Hosté z minulých ročníků by neměli být programem překvapení. „Letos nechystáme žádné větší inovace. Na realizaci novinek a nápadů nám bohužel chybí dostatečně velký rozpočet,“ připustil zástupce organizátorů akce Ondřej Fuchs. Sám doufá především ve zlepšení zájmu mezi potencionálními návštěvníky. „V posledních letech má totiž jejich počet spíše klesající tendenci. Letos jich očekáváme asi kolem dvanácti set,“ doplnil Fuchs.

Pro ty, co dorazí, pořadatelé festivalu připravili pestrý program tématicky zaměřený na dobu slavné minulosti hradu. Jeho hlavním bodem bude rekonstrukce historických šermířských soubojů. „Na hradě vystoupí šermířské skupiny Alternus a Victorius,“ vysvětlil Fuchs. Členové souboru Victorius nabízí vystoupení z období gotiky a třicetileté války. Šermíři a šermířky z uskupení Alternus se prezentují také přehráváním dramatických příběhů z minulosti.

Pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program. „Zájemci budou moct zhlédnout například kejklířská vystoupení nebo ukázky práce s dravými ptáky,“ informoval Fuchs. Na své si přijdou i příznivci kouzel a magie. „Součástí akce bude i věštírna a čaroděj Cave,“ podotkl Fuchs. Cave se prezentuje nejen jako kouzelník, ale také jako alchymista, iluzionista, pyrotechnik a krotitel nebezpečných zvířat jako jsou třeba štíři, ale také hadi. „Právě s nimi bude vystupovat,“ potvrdil Fuchs.

Pořadatelé lákají také na koncert. „Připraveno je vystoupení hudební skupiny Metanoon,“ sdělil Fuchs. Členové proslulé jihlavské heavy metalové kapely budou velkým zpestřením festivalu. Organizátoři nemají připravený pevně stanovený program. „Přizpůsobujeme se aktuální potřebě, aby se lidé nenudili. Moderátor bude hlásit vystoupení třeba dvě hodiny dopředu,“ dodal Fuchs.

Zubštejn je zřícenina hradu ze čtrnáctého století, který se nacházel na horském hřebenu mezi vesnicemi Pivonice a Kobylnice. Odborníci ho považují za jednu z nejvýznamnějších památek středověkých dějin na Bystřicku. Je častým cílem turistů, které přitahuje i řada pověstí spojených s tímto tajemným místem. Dnes ho také využívají pro pořádání kulturních akcí, mezi které mimo výše zmíněné patří například festival Zubštejn času, který bude následovat desátého až dvanáctého srpna.

Co? Festival historického šermu, hudby a tance
Kde? zřícenina hradu Zubštejn
Kdy? sobota 10.00 – 21.00 a neděle 10.00 – 17.00
Program: vystoupení šermířské skupiny Alternus; vystoupení šermířského souboru Victorius; čaroděj a okultista Cave s hady; ukázka výcviku dravců; vystoupení kejklířů; věštírna; koncert heavy metalové skupiny Metanoon

Jakub Dostál