Vlahá letní noc se snesla na náměstí Republiky, když odtud v pátek vyšel lampionový průvod stovek dětí v převleku za berušky, cvrčky nebo motýly.

Za doprovodu dechovky a afrických bubnů se sáhodlouhý had vypravil probudit ze zimního spánku drobný hmyz. „Broučky určitě probudíme,“ ujistila místostarostka Dagmar Zvěřinová. Ani ona si nezapomněla přinést papírové sluníčko s hořící svíčkou.

Do houstnoucího šera svítily nejen lampiony připomínající slunce či měsíc, ale také poctivá kovová lucernička. „Tu jsem si vybral v obchodě a tatínek mi ji koupil,“ pochlubil se pětiletý Petřík Svoboda ze Žďáru nad Sázavou. Ještěže jako jeden z mála zvolil nehořlavý materiál! „Tady někomu hořel lampion až moc,“ reagoval kdosi v průvodu na šířící se pronikavou „vůni“ ohořelého papíru. „Mamí, mně zhasla svíčka,“ řešil pláčem opačný problém malý motýl Emanuel.

Téměř jako poslední překonali strážníky uzavřenou křižovatku bubeníci z Občanského sdružení Ječmínek. Jejich hudební nástroje připomínaly bonga. „Jde o nejstarší mobilní telefon na světě. Západoafrické kmeny se pomocí těchto bubnů dorozumívají za příznivých povětrnostních podmínek na vzdálenost až sedmdesáti kilometrů,“ udivil Jaroslav Švandrlík.

V areálu Libušín potom rodiče se svými ratolestmi zhlédli vystoupení Probouzení broučků v podání dětí ze základní umělecké školy. Kvůli výpadku elektřiny posvítila na noty souboru muzikantů řada ochotných světlušek s lampiony. „Jé, to je světýlek,“ zůstali stát s otevřenými pusinkami někteří nejmenší účastníci akce, když přihlíželi závěrečnému ohňostroji.

Za zvuků senegalských domorodců a jejich bubnů se probuzení broučci vydali do svých postýlek.