Každý den vám přineseme dvojice fotografií s pohledem na známá místa, která na starých snímcích možná ani nepoznáte.

Vám, čtenářům, nic nebrání v tom, abyste do historického seriálu přispěli vlastním materiálem. Pod heslem "Historické foto" lze na adresu reporter.zdarsky@denik.cz zaslat příspěvek, podobný níže uvedenému.

Žďár nad Sázavou

 

1) Veselská ulice kolem roku 1910.

2) Veselská ulice dnes. Vlevo budova mateřské školy.

J. B. Santini-Aichel
Na počátku 18. století povolal opat Vejmluva do Žďáru mnoho architektů, sochařů a malířů, nejvýznamnější ale byl pražský architekt Jan Blažej Santini-Aichel. K nejvýznamnějším pracím Santiniho na žďárském klášteře patří přestavba konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie a stavba prelatury. Vedle obnovy vyhořelého kláštera Santini navrhl i velké množství staveb mimo vlastní budovy kláštera. Například klášterní hospodářský dvůr „Lyra“, hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice u jihovýchodní části náměstí Republiky a „Dolní hřbitov“ (postaven pro oběti moru, který se Žďáru vyhnul, v centru hřbitova socha od Řehoře Thenyho).

Nejvýznamnější stavební památkou Santiniho je beze sporu poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavený ve slohu barokní gotiky. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen do seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO.