„Ještě před pár dny stála stoprocentně jedna uprostřed Herálce na křižovatce ve směru na Hlinsko a teď tady po ní zbyla jen metrová tyč. Vypadá to, jako by ji někdo odřezal. Možná nějaký naštvaný kamioňák. V minulosti tu takové značky totiž nebyly, až letos,“ řekla pětadvacetiletá Lucie z Herálce, která si jako jedna z mnoha náhlého zmizení dopravních značek všimla.

Podle silničářů v tom ale nemají prsty neznámí zloději či naštvaní autodopravci, ale přímo pracovníci správy a údržby silnic.

„Ano, značky tam sice byly letos namontovány, ale nakonec jsme se je rozhodli v tomto úseku odstranit. Značení přikazující sněhové řetězy pro kamiony tak stojí letos opět jen v těch lokalitách, kde bylo i v minulosti,“ nechal se slyšet ředitel Správy a údržby silnic kraje Vysočina Zdeněk Vacek.

Řidiči tak na příkazovou dopravní značku Sněhové řetězy narazí například na dvacetikilometrové trase mezi Sněžným a Žďárem nad Sázavou či na téměř patnáctikilometrovém úseku mezi Ostrovem nad Oslavou a Velkým Meziříčím.

„Letos budou na těchto úsecích osazeny již popáté,“ podotkl vedoucí provozu Správy a údržby silnic ve Žďáře nad Sázavou Jiří Kašpárek. A proč jsou na místě odstraněných dopravních značek mezi polničskou křižovatkou a Svratkou nyní kovové metrové tyče?

„Krátké sloupky jsou v blízkosti silnic namontovány z důvodu ochrany patek například při sečení trávy a současně jako ochrana otvoru patek proti zasypání či proti dalšímu jejich možnému poškození,“ vysvětlil dále Jiří Kašpárek.

Příkazové dopravní značky Sněhové řetězy platí pro šoféry kamionů od 1. listopadu do 30. dubna. Řidiči se s nimi na Žďársku setkají na pěti úsecích o celkové délce sedmašedesáti kilometrů. „A platí pro vozidla delší jak dvanáct a půl metru,“ podotkl vedoucí provozu žďárské správy a údržby silnic Jiří Kašpárek.

Silničáři je umístili do lokalit s nevhodným výškovým a směrovým vedením komunikace. „Jedná se o silnice, kde dochází k častým zablokováním vozovek kamiony a kde nemůžeme komunikaci solit,“ řekl žďárský silničář.

Se vzpříčeným kamionem v kopci mají silničáři poslední zkušenost ze středečního rána, kdy na Žďársku napadl první sníh.

U obce Pohledec na Novoměstsku uvízl šofér v kopci asi na hodinu a půl, než se mu ho podařilo vyjet. Na místě byli silničáři, kteří vozovku solili.