„Vzhledem k tomu, že platí nový zákon, nebude Kraj Vysočina umisťovat nikde speciální značku Zimní výbava,“ uvedla Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina. Vloni ji museli šoféři v okrese brát v potaz ve Velké Bíteši v ulicích Tišnovská, Na Valech a Pod Hradbami.
„Na Žďársku nemáme ve většině případů problémy s řidiči, kteří jezdí na letních pneumatikách. Místní si vzhledem ke specifickým klimatickým podmínkám regionu většinou pneumatiky u vozidel vymění za zimní. Jako skoro ve všech výše položených oblastech i u nás se však vyskytují problémy s nákladními vozidly, zejména s kamiony,“ poznamenal vedoucí dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou Jan Kostečka.
Uvedená novela silničního zákona stanovuje povinnost mít zimní pneumatiky na celém území České republiky v období od začátku listopadu do konce března, a to v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat.
Platnost dopravního značení Zimní výbava však stále zůstává.„Obce tak mají možnost regulovat dopravu na svém území. Tam, kde se modré kruhové tabule s emblémem automobilu a sněhové vločky objeví, platí nadále povinnost užití zimních pneumatik za každého počasí. Tedy i za příznivých klimatických podmínek,” zní z ministerstva dopravy. „Místní vyhláška je v tomto případě nadřazena vyhlášce obecné,“ konstatoval mluvčí ministerstva Martin Novák.
Sněhové řetězy
Automobily do 3,5 tuny včetně budou muset mít zimní pneumatiky na všech kolech. Těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U „osobáků“ je požadovaná hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatik čtyři milimetry, u nákladních vozidel šest milimetrů.
Nejproblémovější úseky silnic na Žďársku se ale ani letos neobejdou bez značky Sněhové řetězy.
Označeny by tak měly být podle vedoucího žďárského dopravního inspektorátu například silniční úseky Netín - Ostrov nad Oslavou, Světnov Cikháj nebo vybrané komunikace na Novoměstsku. Tam se povinnost nasadit sněhové řetězy vztahuje na vozovku ve směru z Nového Města na Moravě do Tří Studní, dále přes Pohledec do Jimramova nebo na silnici II/534 z Nového Města do Sněžného. „Za porušení povinnosti vyplývající z příkazové značky hrozí provinilci v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta,“ podotkl Jan Kostečka.
A jeho rada pro motoristy jak bez karambolu dojet v zimním období do cíle své cesty? Hlavně zbytečně nespěchat a přizpůsobit rychlost jízdy zejména stavu vozovky a povětrnostním podmínkám. I na silnici, která se může zdát suchá a dobře sjízdná, může řidič v zimním období narazit na úseky, které budou kluzké. „Pomalou jízdu na silnici pokryté sněhem nebo jeho zbytky považuji za samozřejmou, protože takový povrch vozovky výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidel. V kalamitních situacích doporučuji zvážit, zda je vůbec nutné s vozidlem vyjíždět a není lepší využít jiné možnosti dopravy,” uvedl Kostečka.