„Ale není to nic v porovnání s tím, co se činilo loni. To byly sotva tři stupně, a do toho padaly kroupy,“ usmál se Karel Drobil, obsluhující řetízkový kolotoč. Podle něj právě počasí má největší vliv na tržby. „Letos chodilo hodně lidí už od čtvrtka, sobota vyšla výborně, tak v neděli už neprodělám. Caparti by stejně rodiče vytáhli na pouť i v mrazu,“ dodal kolotočář s tím, že pouť ve Žďáře je pro jeho obživu druhou nejlepší příležitostí pro výdělek – hned po pražské Matějské pouti.

„Nedejte dítěti korunu na svezení,“ kroutil hlavou nad průvanem v peněžence Tomáš Lacina ze Žďáru, který doprovázel osmiletého kluka Petra a pětiletou dceru Janu. „Ještě že se dětem na kolotoče skládají dědečkové a babičky. To dám padesát korun jen za jednu krátkou jízdu na autíčkách,“ povzdychl si otec s tím, že částku na „kolotočování“ pro své dvě děti odhaduje na patnáct set korun.

O pouťovém víkendu se ve Žďáře nad Sázavou konala i celá řada doprovodných akcí. Jen zcela výjimečně se pro veřejnost otvírá ochoz kostela svatého Prokopa na náměstí. V sobotu si příležitost spatřit pouť u zimního stadionu nenechaly ujít stovky lidí. „Přesně jich bylo 504,“ oznámil Miloslav Lopaur z Regionálního muzea Žďáru nad Sázavou.

Stovky věřících pak mířily v neděli 15. května k poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. „Pamatuji si, jak ještě kolotoče stávaly pod Zelenou horou. Ale to už je dávno,“ vzpomínala třiaosmdesátiletá Jarmila Závišová ze Žďáru, pro kterou je pouť hlavně cestou na Zelenou horu k svatému Jánu. „Ten kravál u stadionu bych už asi nepřežila,“ dodala s nadsázkou vitální žena.

Od čtvrtka do neděle navštívilo svatojánskou pouť, která patří k největším v republice, několik desítek tisíc lidí. K těm, kteří z ní ale nejsou nadšení, patří někteří obyvatelé sídliště Libušín. „Ještě že už bude konec,“ nechala se v neděli po obědě slyšet Jarmila Částková. „Hlásili déšť a zimu, tak jsme letos do ‚vyhnanství‘ na chatu k Dářku nejeli. To vám byl v pátek a v sobotu rachot až skoro do půlnoci. A když přestaly dunět kolotoče , halekali nám pod okny opilci,“ řekla žena z jednoho z přízemních bytů v bezprostřední blízkosti pouťového prostranství.

Žďárská pouť roku 2011 se zapíše k těm klidnějším. Strážníci městské policie řešili jen pár drobných potyček. „V pátek putovali ze Žďáru na záchytnou stanici dva opilci, v sobotu jeden,“ řekl v neděli odpoledne šéf městských strážníků Martin Kunc.