„Na operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali policisté v pátek na lince 158 za den oznámení o 95 událostech souvisejících s dopravou a sněhem. Policisté řešili celkem 47 dopravních nehod, při nichž se pět účastníků lehce zranilo,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

V jednom případě policisté zjistili u řidiče, že jede pod vlivem alkoholu. Řidiči si hlavně stěžovali podle Čírtkové na sjízdnost silnic. „Všechny informace jsme předali k řešení dispečerovi Krajské správy silnic. Největší problémy měli řidiči kamionů, kteří na řadě míst blokovali provoz, protože nemohli vyjet ve stoupáních.  Provoz na dálnici D1 byl bez problému,“ dodala Čírtková.

Letos bude ve zvířátkovém betlému nainstalováno třicet zvířátek.
Ve Lhotkách mají zvířátkový betlém. K vidění bude až do Hromnic

V sobotu už brzy ráno vyslali krajští silničáři do terénu 33 vozů. „Snažíme se maximálně zajistit sjízdnost silnic. Ale dokud nevystoupí denní teplota nad pět stupňů nad nulou, měli by řidiči dbát na opatrnost. Kdo za takového počasí vyjede na silnici ještě s letními pneumatikami je kandidát na Darwinovu cenu přežití. Tam kde jsme solili, směs zatím tuhne. Problémy jsou i v lesních úsecích,“ sdělil krajský dispečer Jiří Havel.

Podle jeho slov mají silničáři dopoledne nejvíc práce na hranicích Vysočiny a jižní Moravy. „Jako tradičně silnice blokují kamiony. Pro jednoho Makedonce jsme poslali odtahovku,“ dodal.

V sobotu bude podle meteorologů zataženo až oblačno, zpočátku na severozápadě ojediněle až polojasno a místy mrznoucí mlhy. „Během dne postupně od jihu místy občasné sněžení, v nejnižších polohách kraje přechodně i déšť se sněhem,“ upozornil Michal Bubniak z Českého hydrometeorologického ústavu Brno.

Nejvyšší odpolední teploty -2 až +1 °Celsia. Zpočátku slabý, postupně mírný jihovýchodní až jižní vítr. „Ráno se může místy vyskytovat náledí a zmrazky. Při mrznoucích mlhách se bude tvořit námraza, zdůraznil meteorolog.