Podle mluvčí jihlavského magistrátu Radovana Daňka to potvrdil i ministr Hamáček. „Pan ministr slíbil, že na to budou dohlížet i příslušníci státní policie. Pochopitelně se tím bude při namátkových kontrolách zabývat i naše městská policie, stejně jako nyní kontroluje povinnost nošení roušek v městské hromadně dopravě,“ uvedl Daněk.

Také strážníci v Třebíči s novou povinností, tedy aby lidé nepili v ulicích města alkohol, počítají. „Na nové vládní nařízení budou strážníci dohlížet při běžném výkonu služby. A kontrolovat, aby ho lidé dodržovali,“ sdělila mluvčí třebíčské městské policie Lucie Šerková.

Pokud strážníci narazí na někoho, kdo zákaz porušuje, hrozí mu poměrně vysoká pokuta. „Za takové protiprávní jednání je možné uložit na místě pokutu až deset tisíc korun. Případně může celá záležitost skončit u příslušnému správního orgánu k dořešení,“ informovala Šerková.

Hospoda a pivo - Ilustrační foto
Život i s točeným pivem. Restaurace na Vysočině spoléhají na okénka a rozvozy

Dohled v třebíčských ulicích bude, jak tvrdí, nepřetržitý. „Kontrolní činnost vykonáváme jak v denních, tak i v nočních hodinách. V případě zjištění protiprávního jednání jsme připravení pachatele postihovat,“ vzkázala možných „hříšníkům“ Šerková.

Mnozí lidé za stávající situace zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti vítají. „Omezení jako takové mi nevadí. Myslím si, že je dobře, že to bude policie kontrolovat. Třeba nebudou tolik vidět některá opilá individua, která akorát dělají nepořádek. A kdo chce pít, tak bude pít doma, protože alkohol si může koupit v obchodě,“ zamýšlela se například Marie Svobodová z Třebíče.

V Třebíči jsou lokality, kde se pravidelně objevují podnapilí lidé, vytipovat ale přesná místa ke kontrolám je podle mluvčí strážníků těžké. „Komplikace pravidelně vznikají v centru města, případně v lokalitách, kde je více restauračních zařízení pohromadě. Podnapilí lidé se ale po městě pohybují a přemísťují se,“ popsala Šerková.

V některých městech Vysočiny mají schválené vyhlášky, které zakazují konzumaci alkoholu na vybarných místech. Jinak tomu není ani v Třebíči, kde taková vyhláška platí od roku 2009. Mimo jiné zakazuje pití alkoholu také na zastávkách městské hromadné dopravy. Od středeční půlnoci ale začíná platit omezení konzumace plošně na všech veřejných místech.