„Protáhly se patrně škvírou pod roletami dveří,“ řekl velitel zásahu žďárských hasičů, kteří na žádost majitele přijeli jednoho z hadů v domě odchytit, Jiří Nekovář. „Podobný výjezd už jsme neměli ani nepamatuji, snad dvacet let,“ dodal hasič.

Muž, který si s hady užil dny strachu, se k situaci odmítl vyjádřit.

Zmije se vydaly za potravou

Hasiči se kvůli obavám, že v blízkosti domu je hnízdo zmijí, obrátili se na žďárského herpetologa Stanislava Nenadála. „Zmije měly patrně nedaleko pozemku zimoviště a po probuzení se vydali za potravou. Přes dům a zahradu se tak pouze přemisťovali,“ sdělil odborník.

Odchycená zmije byla převezena hasiči k Babínskému rybníku asi šest kilometrů od Žďáru nad Sázavou. „Oblast Babín je výskytem zmijí typická,“ uvedl Stanislav Nenadál. Jejich počty tam však stále šplhají do desítek. „U Matějovského rybníka, který je v sousedství Babínského, jsem na zimovišti napočítal sto hadů,“ nechal se slyšet.

Podání protilátky do šesti hodin

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem žijícím volně na území České republiky. Hadi, kteří se dostali do rodinného domu, jed po zimě téměř neměli. „Ten získají, až po vyhřátí na slunci,“ vysvětlil žďárský herpetolog.

Jde o plaché hady, člověka uštknou pouze, pokud na ně šlápne nebo je chce vzít do ruky. „Existuje protilátka antiviperin, která se musí do šesti hodin po události podat. V posledních letech nepamatuji případ, že by někdo na zmijí uštknutí zemřel,“ uvedl Nenadál. Antiviperin je k dostání v lékárně v novoměstské nemocnici, ostatní v regionu ho na skladě většinou nemají. „Za loňský rok jsme vydali pouze jedno balení,“ uvedla vedoucí lékárny Jaroslava Šabartová.

Zmije na člověka sama od sebe neútočí. „Když se s ní někdo setká, neměl by na ni v žádném případě sahat nebo nějak pošťuchovat,“ uvedl žďárský ochranář Jaromír Čejka Zmije je na mnoha místech světa, včetně České republiky přísně chráněna. „Za její zabití hrozí několikatisícová pokuta,“ varoval.