Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna na radnici ve Žďáře, končí všech devět radních

Žďár nad Sázavou - Vymeteno. Jestliže ve volbách vítězné sdružení Žďár živé město slíbilo voličům změnu ve vedení radnice, pak se to jeho vyjednávačům stoprocentně povedlo. V nové městské radě nebude sedět nikdo ze současných devíti radních.

1.11.2014 16
SDÍLEJ:

Dosavadní vedení Žďáru stihlo před radniční výměnou ještě uctít státní svátek 28. října.Foto: Deník/ Ondřej Švára

Na jménech pro novou radu se s konečnou platností domluvili koaliční partneři ve čtvrtek večer. Radními za Žďár živé město bude starosta Zdeněk Navrátil, a dále pak Zdeněk Kulhánek a Martin Mrkos. Tři křesla v úzkém vedení města obsadí také KDU-ČSL. „Jmenovitě místostarosta Josef Klement, Rostislav Dvořák a Romana Bělohlávková," vyjmenoval lídr sdružení Žďár živé město Zdeněk Navrátil.

Dvě místa připadnou hnutí ANO. To do rady vysílá lídra své kandidátky Radka Zlesáka a Ludmilu Řezníčkovou. Poslední z devíti míst obsadí ODS Radkem Černým. „Změnu jsme našim voličům slíbili a také ji prosadili," okomentoval složení rady Zdeněk Navrátil. „Programové prohlášení vydá rada zhruba po prvním měsíci své práce. V něm budou stanoveny priority města pro příští roky," dodal Navrátil. Ten se svým vyjednávacím týmem a koaličními partnery připravuje finální znění koaliční smlouvy. „Tak, aby v ní byly zakotveny mechanismy řešení problémů a v obecné rovině základní priority města," vysvětlil Navrátil.

Nejhlasitějšího kritika nové rady má žďárská čtyřkoalice paradoxně ve svých řadách. Dosluhující místostarosta Jaromír Brychta (ODS) se už nechal slyšet, že při volbě na ustavujícím zastupitelstvu svým hlasem nepodpoří Zdeňka Navrátila do funkce starosty a Josefa Klementa do pozice místostarosty tak, jak se na tom čtyřkoalice dohodla. Dále nezvedne ruku pro nikoho z devíti radních.

„Z devíti lidí je tam šest, kteří nebyli nejen v radě, ale nikdy ani v zastupitelstvu. Rada bude velmi nezkušená, a v takovém složení se vedení města bojím předat," prohlásil Jaromír Brychta. „Kdybych hlasoval pro tuto městskou radu, znevážil bych celou svoji dosavadní práci na radnici," dodal dosluhující místostarosta. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu ale má i bez Brychtova hlasu čtyřkoalice patnáctimandátovou většinu.

Nejzkušenějším politikem v radě je Rostislav Dvořák (KDU-ČSL). Ten je dlouholetým žďárským zastupitelem a už dvakrát byl radním. Dvořák na rozdíl od Brychty v nových lidech v radě vidí výhodu.  „Mladá krev má potenciál přinést do rady nové nápady. Takové, jaké dlouholetí profesionální politikové vidět nemohou. A nemluvme v souvislosti s nastupující generací žďárských komunálních politiků o zelenáčích. Jsou to aktivní lidé kolem čtyřicítky, kteří mají rodiny a prošli si už celou řadou životních zkušeností," řekl Rostislav Dvořák.

Sdružení Žďár živé město uzavřelo dohodu o spolupráci s KDU-ČSL, ANO a ODS. V opozici po mnoha letech skončí ČSSD s dosavadní starostkou Dagmar Zvěřinovou, a také komunisté a TOP 09. V minulém volebním období mělo město dva místostarosty Jaromíra Brychtu z ODS a Ladislava Bártu za TOP 09. Na radnici vládla koalice ČSSD a ODS, kterou doplnila TOP 09.

ČSSD teď v obecních volbách skončila těsně druhá a stejně jako vítězné sdružení dostala šest mandátů. Třetí nejsilnější stranou ve žďárském zastupitelstvu jsou lidovci se čtyřmi mandáty, po třech přidělili voliči hnutí ANO, ODS a KSČM. Dva zastupitele získala TOP 09.

Ustavující zastupitelstvo se uskuteční v pátek 7. listopadu.

-------------

Rada města

Členové rady města Žďár nad Sázavou (volební období 2014-2018) návrh čtyřkoalice Žďár živé město, KDU-ČSL, ANO a ODS: starosta Zdeněk Navrátil (ŽŽM), místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL), členové: Zdeněk Kulhánek (ŽŽM), Martin Mrkos (ŽŽM), Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Rostislav Dvořák (KDU-ČSL), Radek Zlesák (ANO), Ludmila Řezníčková (ANO), Radek Černý (ODS).

Členové rady města Žďár nad Sázavou (volební období 2010-2014), starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD), 1. místostarosta Jaromír Brychta (ODS), 2. místostarosta Ladislav Bárta (TOP 09), členové: Karel Herold (ČSSD), Miloš Jirman (TOP 09), Vladimír Novotný (ČSSD), Jaroslav Ptáček (ODS), Karel Straka (ČSSD) a Jana Svobodová (ČSSD).

Rada města je výkonný orgán města v oblasti samostatné působnosti a za svůj výkon odpovídá zastupitelstvu, které radu volí. Do kompetencí rady patří zabezpečování hospodaření obce, schvalování rozpočtu, zřizování komisí a odborů městského úřadu.

Autor: Redakce

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení