Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlomenou nohu na náledí vám zaplatí město

Žďár nad Sázavou - Bezmála osmdesát kilometrů chodníků a šedesát šest kilometrů místních komunikací bude letos podléhat zimní údržbě ve Žďáře nad Sázavou.

23.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Oproti loňsku musí kvůli novele zákona město udržovat navíc i chodníky, o které se doposud starali majitelé přilehlých nemovitostí. Na radnici přechází i zodpovědnost za případné úrazy na těchto cestách .

Žďáru se letos zvýší náklady na zimní údržbu a silničáři budou mít víc práce. „Spočítali jsme, že nám přibude péče o čtrnáct kilometrů chodníků. Jak se to odrazí ve výdajích, to zatím není vyčíslené,“ uvedla místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Testování techniky

Zatěžkávací zkouškou byla pro silničáře i zimní techniku třídenní sněhová kalamita. Vyhrnovaly se totiž všechny chodníky včetně těch, o které má v zimním období město pečovat poprvé. „Byla to zkouška, jejíž výsledky jsou nyní vyhodnocovány,“ podotkla Dagmar Zvěřinová.

Přestože by město mělo v zimním období, jímž se oficiálně míní doba od 1. listopadu do konce března, pečovat o většinu chodníků na svém území, už teď tvrdí vedení radnice, že se bez částečné spolupráce obyvatel neobejde. „Samozřejmě se budeme snažit naše komunikace udržovat, ale lidé by určitě neměli lopaty a košťata uklízet. Například vyhrnování vchodů do jednotlivých domů, i když jsou v majetku města, nebude zřejmě časově možné,“ upozorňuje Dagmar Zvěřinová.

V případě, že si na městském chodníku nebo cestě způsobí někdo z obyvatel kvůli neodklizenému sněhu či náledí zranění, má nárok na odpovídající finanční kompenzaci. I na tuto varinatu jsou ve Žďáře připraveni. „Máme uzavřené velice výhodné pojištění,“ ujišťuje žďárský starosta Jaromír Brychta.

Stejně jako v předchozích letech zůstává rozdělení jednotlivých ulic do tří základních zón odstupňovaných podle důležitosti. V první zóně jsou komunikace, jejichž průjezdnost je nezbytná například pro svoz městskou hromadnou dopravou a cestování lidí do práce. Tyto silnice by proto měly být v případě sněhové nadílky zprůjezdněny nejpozději do čtyř hodin.

Komunikace druhé zóny do deseti hodin, třetí zóna se pak dočká odklizení do dvaceti čtyř hodin. „Lidé by také měli vzít v potaz, že zimní údržbou komunikací se rozumí zmírňování závad v jejich sjízdnosti a schůdnosti. Nejde samozřejmě odstranit sníh úplně, ihned a všude,“ upozorňuje Zvěřinová.

--------------

Seznam ulic podle pořadí důležitosti

1. pořadí důležitosti

a) komunikace:
Nová, Vejmluvova, Sychrova, Chelčického, Nádražní, Tyršova, Strojírenská, Smetanova, Veselská, Revoluční, Okružní + příjezd k SATT, a. s., Revoluční, 1. máje, Husova, Brněnská (točna linky MHD), Jamborova, Neumannova (v trase MHD), Studentská, Libušínská, Vnitřní, Květná, Krátká, Nám. Republiky, Palachova, průmyslová zóna Jamská a propoj Jamská – Brněnská, Nezvalova (při solení, dále pořadí 2.), Wolkerova (-„-), Bří Čapků (-„-), příjezd k Hasičskému záchrannému sboru (účelová MK) od ulice Novoměstská. Dle potřeby prostory bývalé a stávající tržnice a schodiště.

b) chodníky:
Horní, Novoměstská, Okružní, Brodská, Dolní, Jamská, Jihlavská, Brněnská, Jungmannova – Bezručova, Santiniho, schodiště – Tvrz, MěÚ, lávky Žižkova, komunikace mezi garážemi a parkovací plochy na ul. Santiniho, Bouchalky, u hotelu Jehla, u polikliniky, centrální na ul. Neumannova, ul. Dr. Drože pod MěÚ se provádějí průběžně na základě objednávek.

2. pořadí důležitosti:

Komunikace kolem zimního stadionu a sportovní haly, Havlíčkovo nám. + kolem sv. Prokopa, Zahradní, Radniční, Rybníček, Na Prutech, K Přehradě, Vančurova, Nerudova, Švermova – za obch. domy, Purkyňova, chodník Santiniho – k Tokozu, Sychrova, Srázná, Zelenohorská, U Pily, Lesní, Studniční, Polní, Hlohová, Komenského, Kopečná (v trase link. autobusů) + chodník, Trhová, Libická, Vápenická, U Křížku, Uhlířská, Kupecká, Sázavská, Libušínská – přístupy k domu s peč. službou, Studentská – dvory – pouze vozovky, V Lískách, Okružní – cesta SATT, a. s., U Klafárku, V Zahrádkách, U Malého lesa, Jiřího z Poděbrad, Neumannova – chodník, Za Jatkami, Lučiny, Květná, Žitná, Na Úvoze, Doležalovo nám. + cesta kolem 1. ZŠ a divadla, Tyršova, Haškova, U Hrázek, Palachova + cesta k CHKO, příjezd. komunikace ke Kauflandu.

3. pořadí důležitosti:

Neumannova – dvory, Švermova, Hutařova, Dvorská, U Táferny, Ferencova, Bezručova – bytovky, Žďár III – dvory, Kopečná – kolem kina, Dr. Drože, Libušín – dvory, Vodárenská, Šípková, Dolní – kolem DK ŽĎAS, Malá, U Jezu, Hálkova, Barákova, Dvořákova, Tvrz, Nábřežní, Pelikánova, Blažíčkova, Makovského, Špálova, Štursova, Kavánova, Slavíčkova, Mánesova, Ladova, Alšova, Lipová, Trnková, Rybářská, Růžová, Kaštanová, Javorová, Drdlova, Binkova, Vrchlického, Smeykalova, Sadová, Smíchov, Cesta k Tálskému mlýnu, Palachova/Haškova - chodník u hřiště, Rabasova, Kubínova, Průchova, Mařákova, ostatní parkoviště.

Nově zařazené chodníky

1. pořadí důležitosti:
Nádražní (pěší zóna, od pošty k „Ivanovi“), náměstí Republiky, Novoměstská, Husova, 1. máje, Brněnská, Jihlavská, Smetanova, Strojírenská, Tyršova (od pošty po ul. Hutařova), Jamská, Vysocká, Wonkova, Vejmluvova, Veselská, Žižkova, Libická, Havlíčkovo nám.

2. pořadí důležitosti:
Novoměstská, Tyršova (od ul. Hutařova po ul. Smetanova), Zahradní, Okružní – dolní, Komenského, Jungmannova, Bezručova, Santiniho, Libická, Hutařova, Drdlova, Jiřího z Poděbrad, Binkova, Smeykalova, Dvorská, Nová (zatáčka – nový chodník), Srázná, Krátká, Vápenická, Trhová, Uhlířská, Kupecká, Kamenická, U Křížku, U Hrázek, Haškova (pouze před hlavními vchody), Chelčického (-//-), Libušínská (-//-), Studentská (-//-).

Úseky místních komunikací, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí

Místní komunikace – Stručný popis vymezující úsek místní komunikace

Chodník ul. Chelčického – levá strana od ul. Nádražní po ul. Jihlavskou
Zahrád. kolonie Krejdy – všechny komunikace
Komunikace k dešťovým zdržím – DZ 1 Okružní dolní, DZ 2 Žižkova, DZ 3 za sport. halou
Propoj Palachova/Brněnská
Cyklistická stezka
Schodiště Tvrz/pod farou
Schodiště přilehlá ke komunikacím u obytných domů – ul. Revoluční, Okružní, Komenského, Štursova/Jamborova
Chodníky a stezky uvnitř sídlišť – prostranství mezi ulicemi Haškova a Chelčického
Chodníky a stezky uvnitř sídlišť – prostranství mezi ulicemi Dolní a Libušínská
Chodník Okružní/dolní – část v úseku od křiž. s ul. Revoluční po křiž. s ul. V Zahrádkách
Chodník Palachova – průběžný chodník podél řadových rodinných domů
Studentská – průběžné chodníky podél zadních vchodů
Libušínská, Chelčického – průběžné chodníky podél zadních vchodů
Haškova, Švermova – průběžné chodníky podél zadních vchodů
Chodníky Jamborova – celá ulice
Chodník Purkyňova – celá ulice
Chodník Nová – Od č. or. 4 po křiž. s ul. Sráznou
Chodníky Za Jatkami – celá ulice
Chodníky Lučiny – celá ulice

Autor: Jana Nedělková

23.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

První voliči si na otevření volebních místností ve Žďáře pár minut počkali, přišli už před 14. hodinou. Ve volební místnosti v knihovně svůj hlas během půl hodiny odevzdala stovka lidí.
10

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Meziříčští při volbách hlasují také o náměstí

Velké Meziříčí – Obyvatelé Velkého Meziříčí vstoupili úderem čtrnácté hodiny do volebních místností, aby vhodili obálky se svými kandidáty do volebních uren. Odstartováno bylo ale také jejich historicky první referendum.

Žďár hledá další osobnost, která získá cenu města

Žďár nad Sázavou – Žďárská radnice začala přijímat nominace na Cenu města Žďáru nad Sázavou. Hodlá ji udělit již potřetí. „Stalo se to vlastně už tradicí, letos jsme ocenili osobnost města již podruhé,“ poznamenal žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé se do volebních komisí moc nehrnou

Nové Město na Moravě - Sehnat lidi do volebních komisí bylo letos o něco komplikovanější, než v minulosti. Alespoň v Novém Městě na Moravě a jeho místních částech. Vše se ale nakonec stihlo v termínu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení