Pro policii jsou kamery cenným pozorovatelem, který 24 hodin denně bdí nad bezpečností v ulicích. Proto není divu, že když se něco semele, tak první kroky vyšetřovatelů vedou na centrální dispečink městské policie, která systém kamer provozuje.

Podobně tomu bylo i minulý týden, když zaměstnanec jedné jihlavské firmy padl do pasti a neuhlídal výplaty pro zaměstnance. Zatím neznámí zloději mu v ulici Palackého na parkovišti před bankou propíchli pneumatiku u auta. Bylo to součástí jednoduchého plánu, který spočívá v tom, že řidič s takto poškozeným kolem daleko nedojede. To se také stalo a po několika kilometrech musel řidič zastavit a začít pneumatiku opravovat. V nestřežený moment mu pak kdosi z auta ukradl tašku i s výplatami v řádu statisíců korun.

Více slouží jako prevence

Vraťme se zpátky před banku, kde vše začalo. Říkáte si, že drzost zlodějů nezná mezí, že je nezastaví ani bdělé oko kamery, která celou ulici sleduje? Pak se mýlíte, nejde o drzost, ale zkušenost pachatelů, které samozřejmě, jak to u velkých případů bývá, kamera nezaznamenala. Důvod? Řečeno policejní mluvou: „Kamera byla bohužel v době spáchání trestného činu natočena jiným směrem.“

Věta, kterou veřejnost slyší poměrně často a zločinci se jí jen smějí. Oni totiž moc dobře věděli, že se kamera dívá jinam, protože je to na ní vidět. Kamera, která je před bankou v Palackého ulici, má navíc černou čočku v bílém krytu, takže je velmi snadné zjistit, kam je zrovna natočena. Podobně je možné odhalit a obelstít i další kamery ve městě. Například kamera na Masarykově náměstí v Jihlavě se také dívala jinam, když před lety někdo přepadl směnárnu v Benešově ulici, odkud si odnesl přes milion korun. Pachatel se podle zjištění policie pohyboval na ulici před směnárnou, ale kamera se zrovna dívala jinam.

Ještě horší případ je, když kamery přece jen nějaký klíčový důkaz natočí a policie ho nedokáže včas najít. Jako v případě vraždy Jakuba Šimánka v Havlíčkově Brodě. Deviant Antonín Novák vedl chlapce přes město, což zaznamenala i jedna z kamer, ale policie tento záznam objevila až po měsíci pátrání, kdy měla pachatele i oběť.

Říkáte si, k čemu tedy kamery jsou, když nedokáží pomoci při odhalování těch nejzávažnějších zločinů? Částečnou odpověď na to má ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc: „Kamery jsou z 80 procent prevence a z 20 procent pomohou trestnou činnost objasňovat.“

„Pomáhají nám v boji proti kriminalitě velmi významně. Uvítali bychom, kdyby jich bylo ještě více,“ řekla Deníku jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Její přání bude vyslyšeno, protože Jihlava chystá instalaci další kamery v místě, kde se nyní v centru buduje park Gustava Mahlera. Měla by vidět i do míst, kde je u hradeb dětský koutek. Město tak reaguje i na případ Jakuba z Havlíčkova Brodu, kterého z parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě odvedl sexuální deviant.

Policisté v Jihlavě tvrdí, že jim kamery pomohly odhalit například pojišťovací podvod. „Jistý muž přišel na policii nahlásit, že mu někdo z náměstí v Jihlavě ukradl auto. Na základě kamer jsme ale zjistili, že tam v té době žádné takové auto nestálo,“ přiblížila druhá jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Kamery usvědčily i skupinu občanů, kteří na ulici okradli jiného člověka. Kuriózní je pak případ zloděje, který přišel k výslechu v tom samém tričku, v kterém ho při páchání trestné činnosti natočila kamera.