"Devět obcí v regionu bude vybaveno veřejným rozhlasem a sirénami," sdělil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Projekt za 21 milionů korun se týká města Jihlava a také více než dvou desítek obcí v jeho rozšířené působnosti. Díky evropské dotaci se začne uskutečňovat během letoška. Do konce příštího roku vznikne v tomto regionu síť hladinoměrů a srážkoměrů, jimiž budou monitorovány hladiny toků a srážky na vybraných místech. Varovné SMS budou rozesílány určitému okruhu účastníků. Součástí projektu je také aktualizace a digitalizace povodňových plánů obcí.

Do projektu se zapojil i městys Kamenice. Letos v červnu to budou dva roky, kdy tam voda z přívalových dešťů zatopila místní komunikace i několik sklepů. Vedení městyse nyní připravuje také vlastní projekt na stavbu protipovodňového poldru u problematického přítoku potoka Kamenička. "Je tam velký spád. Když se voda zvedne, mají to lidé ve dvorech a ve sklepích," přiblížila situaci starostka Eva Jelenová.

Na projekty zaměřené na digitalizaci povodňových plánů a na vybudování varovného systému dostala koncem minulého roku příslib evropské dotace také další dvě města na Vysočině. Ledeč nad Sázavou uspěla v operačním programu Životní prostředí s projektem asi za pět milionů korun, Golčův Jeníkov díky dotaci provede protipovodňová opatření zhruba za 2,6 milionu.