Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatou jeřabinu získala farní stodoly v Bítýšce

Osová Bítýška - První místo v kategorii péče o kulturní dědictví v 7. ročníku ankety kraje Vysočina Zlatá jeřabina získala oprava farní stodoly v Osové Bítýšce na Velkomeziříčsku.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Farní stodola v Bítýšce z přelomu 19. a 20. století, dlouhodobě nevyužívána kvůli svému špatnému technickému stavu, nyní slouží mládeži, která navštěvuje tamní diecézní centrum. Foto: OÚ Osová Bítýška

Objekt Římskokatolické farnosti v Osové Bítýšce se stal netypickou hernou pro mládež a místem pro sportování i posezení.„V každé kategorii si zástupci vítězných počinů rozdělí šedesát tisíc korun. Šeky předá vedení kraje Vysočina na slavnostním večeru Zlaté jeřabiny, který je naplánován na 19. května 2011 v Horáckém divadle v Jihlavě,“ informovala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Práce svépomocí

Stavební práce, díky kterým byla farní stodola adaptována pro potřeby Diecézního centra mládeže Mamre, které funguje na tamní faře, probíhaly svépomocí se zapojením mládeže, která centrum navštěvuje. V první fázi byly opraveny krovy a střecha, poté elektroinstalace a přestavba vnitřních prostor.

„Chtěli jsme malé sportoviště a velkou místnost, protože zájem o naše centrum narůstá a občas jsme se potýkali s nedostatkem místa. V roce 2008 jsme začali shánět peníze, abychom opravili alespoň střechu a stěny. To se nám podařilo a tak jsme pokračovali a udělali izolaci, rozvody elektřiny, dveře a okna i podlahu. Pomohli nám sponzoři, většina nákladů byla na materiál, jednodušší práce jsme vykonávali svépomocí. Podpořil nás kraj Vysočina, obec Osová Bítýška a Nadace O2,“ sdělil farář Roman Kubín.

O rozdělení letošních cen Zlaté jeřabiny - Ceny kraje Vysočina za kulturní počin roku 2010 rozhodlo svými hlasy více než šest tisíc lidí, buď na webu nebo prostřednictvím hlasovacích lístků.

K nominaci vyzval kraj vedle veřejnosti také zástupce měst a obcí, neziskových organizací, turistických a informačních center, středních a uměleckých škol, knihoven, muzeí, galerií a uměleckých agentur na Vysočině. Cílem ankety je propagace kulturního dění na Vysočině a zviditelnění úsilí, s nímž se v kraji pečuje o bohaté kulturní dědictví.

Ze žďárského okresu kromě farní stodoly v Osové Bítýšce zabodoval také multižánrový festival Otevřeno Jimramov, který se umístil na třetí příčce v kategorii kulturní aktivita.

Autor: Lenka Mašová

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení