Nyní je na tahu ministerstvo. To si už od města vyžádalo všechny potřebné podklady. „Po jejich obdržení a prostudování rozhodneme o dalším postupu,“ napsal v odpovědi na podnět Gregor Dušička z ministerstva vnitra.

Detektivní agenturu oslovil jáhen Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou Vladimír Lacina. Vadilo mu, že se chce město zbavovat zavedených služeb i to, že by na Zelené hoře měly pohřbívat dvě firmy. Radnice tento záměr potvrdila. Zdůvodnila ho tím, že více firem vytvoří konkurenční prostředí, a tím i kvalitnější služby.

Dlouhé kolony aut a zdržení na opravovaném hlavním tahu ve Žďáře nad Sázavou. Kolony se tvoří na obou stranách semaforů u barokního mostu.
Doprava ve Žďáře nad Sázavou kolabuje. Komplikují ji opravy hlavního tahu

Tím si ale pražští detektivové nejsou jistí. Kromě porušení podmínek výběrového řízení upozornili i na to, že obě firmy údajně vzájemně spolupracují a jednatelé jedné z nich jsou zatížení exekucemi. „Komise upřednostnila jednu firmu před druhou, přestože u jedné zcela chyběla cenová nabídka za pronájem. Místo toho, aby ji vyřadila, tak ji dodatečně oslovila, aby nabídku doplnila. Umožnila tak jedné firmě svou nabídku doplnit více než měsíc po uzávěrce soutěže,“ popsal už dříve Jan Švandrlík z Detektivní agentury Aries. Tutéž argumentaci zaslali i úředníkům na ministerstvo.

Takové případy se podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé nezřídka objeví. „Ministerstvo vnitra může být do vyšetřování představitelů obcí zapojeno, pouze pokud ho o to policie či státní zastupitelství požádá. Často jde o vyjádření právního názoru ke konkrétnímu případu,“ popsala v obecné rovině mluvčí Malá.

Radnice nekomentuje

Detektivní kancelář je o protiprávním jednání žďárských radních přesvědčena, proto ještě požádala o prověření rozhodnutí zamítavého stanoviska v souvislosti s trestním oznámením Okresního státního zastupitelství ze Žďáru nad Sázavou.

Radnice od začátku nechce vývoj kolem pohřbívání na Zelené hoře podrobněji komentovat. Pokud by se ale vyskytly problémy, jsou připravení je řešit. „Zájem o lepší pohřební služby vnímáme dlouhodobě,“ napsala mimo jiné ve žďárském zpravodaji místostarostka města Ludmila Řezníčková.

Bláto zaplavilo domy pod polem v Roženeckých Pasekách. Záplavy se vrátily po dvou letech.
Roženecké Paseky: povodeň se po dvou letech vrátila. Tentokrát přinesla i bláto

Vítězem výběrového řízení se staly dvě firmy z Jihlavy a Polné. Třetí, která pohřbívala dříve, neuspěla. Dva noví provozovatelé začali klientům své služby nabízet od 1. května.