„Jééé, ty jsou hezký,“ rozplývala se Verunka Sedláková, když se s ostatními dětmi nahrnula k ovečkám a kozám pohladit si je. Zvířata také „účinkovala“ ve žďárském živém betlému – hraném příběhu o narození Ježíše Krista, který má ve Žďáře už více než dvacetiletou tradici.

Letos představení opět pořádalo žďárské Kolpingovo dílo ve spolupráci se farníky či studenty Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické. Díky nim, asi osmdesáti ochotníkům, kteří  se jako herci nebo organizačně do představení vždy zapojují, si z náměstí Republiky včera odnesly stovky lidí sváteční zážitek.

„Jsem nadšený, a líbilo se to i vnukům, vydrželi a ani nedutali, i když je docela zima,“ pochvaloval si hru Jaromír Pelikán. Kromě hry o Ježíšovi zpestřily příchozím odpoledne koledy nebo vystoupení žáků 4. základní školy Švermova.  Každý si mohl také ještě dokoupit nějaké dárky, prodávaly se keramické a kovářské výrobky klientů Terapeutické komunity Sejřek. U stánku se bylo možné zahřát horkou medovinou.

Kdo chtěl, mohl také přispět na dobročinnost. „Vstupné je dobrovolné, věnuje kdo chce a kolik chce. Výtěžek pak pomůže potřebným lidem v Africe,“ popsal za žďárskou organizaci Kolpingova díla Michael Kubík. Letos se na náměstí Republiky vybralo kolem dvou tisíc korun.

MARTINA LORENCOVÁ