Jak uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda, osudy Cyrila Musila patří mezi nejzajímavější příběhy lidí z Novoměstska ve dvacátém století. „Chtěli jsme uctít osobnost, která se významně zapsala do dějin tohoto regionu. Navíc má Cyril Musil v letošním roce dvojí kulaté výročí. V dubnu uplynulo 40 let od jeho smrti a v listopadu to bude 110 let od jeho narození. Na listopad pak město připravuje vzpomínkovou akci," vysvětlil Šmarda.

Cyril Musil se narodil roku 1907 ve Studnicích u Nového Města na Moravě. Byl lyžařský nadšenec, úspěšný sportovec a odbojář v době druhé světové války. Ale také manžel a otec dvou holčiček, které si tatínka nikdy moc neužily. Krátce po osvobození jej STB zatkla. Byl odsouzen na dvacet let, z vězení v Ilavě se mu ale podařilo uprchnout a jeho kroky vedly nejprve domů a poté do Rakouska. Nakonec se usadil v Kanadě.

Dnes už žije jen málo pamětníků, kteří Cyrila Musila osobně znali. I s těmi Helena Zelená Křížová hovořila. „Je to především jeho dcera Dagmar Šafrová, která se nakonec vrátila na Musilův rodný statek a opět tam provozuje penzion.

Podobně, jako kdysi její otec, který tam vybudoval oblíbené ubytování pro lyžaře a sám jim také poskytoval i trenérské služby," řekla Zelená Křížová. Dalším pamětníkem je Milan Srnský, jehož otec byl coby novoměstský fotograf policií přizván k Musilovu zatčení. Posledním z trojice dosud žijících pamětníků je Ladislav Slonek.

Křest knihy se uskuteční ve středu 7. června v 16 hodin v Horáckém muzeu.