„Potřebuji nějaké vánoční dárky, tak jsem se přišla podívat. Ale zatím jsem koupila jen jmelí. Třeba mě ještě něco napadne, prošla jsem nanejvýš třetinu trhů a stánků jsou tu desítky,“ řekla Pavla Krátká ze Žďáru nad Sázavou.

„Já mám už všechny dárky nakoupené, začínám vždycky už v srpnu. Ale trhy se mi líbí, jezdím na ně strašně ráda. Projdu si je, dám si punč, je to prostě taková moje vánoční tradice,“ prohlásila další z návštěvnic žďárského vánočního trhu Gabriela Nunvářová z Velké Bíteše.

Stánků s horkými nápoji bylo na žďárském náměstí Republiky hned několik. Vždyť co více v chladném dni zahřeje než tradiční vánoční punč, horká medovina nebo oblíbený svařák. „Máme i nealkoholický dětský punč, ten si dávají nejen děti, ale také řidiči. Největší zájem je asi o klasický punč, tam je nejvíce alkoholu a tak i nejvíc zahřeje. Lidé ale rádi sáhnou i po mandlové medovině a svařáku – to je klasika, ke svátkům to patří. Občas se nás ptají na speciální recepty, ale my ctíme tradiční předpisy našich babiček. V punči nesmí chybět hřebíček a další koření,“ uvedl jeden ze stánkařů nabízejících horké nápoje Václav Navrátil z Českých Budějovic.

Na trzích bylo k mání zboží všeho druhu. Výrobky ze dřeva i z textilu, hračky pro děti, šperky, keramika, vánoční dekorace a baňky, zkrátka cokoliv, na co si jen člověk pomyslí. A nechyběly ani uzenářské výrobky. „Naše řeznictví má už pětadvacetiletou tradici a po trzích jezdíme pravidelně. Nejen do Žďáru, ale také do Nového Města na Moravě, do Brna a na další místa. V zimě lidé nakupují většinou klobásy, uzené, tlačenky a veškerou vařenou výrobu. Naše nabídka je velmi široká, co nemáme, neexistuje,“ rozesmál se Tomáš Havlíček z Havlíčkova řeznictví a uzenářství, které má sídlo v Třebíči.

Mnozí návštěvníci přišli cíleně za nákupem vánočních dárků. Jiní se zase došli pouze podívat, neboť podle jejich názoru zbývá do Vánoc pořád ještě spousta času. „Dárky ještě nemám, času dost. Většinou nakupuji až třiadvacátého prosince, i když musím přiznat, že to pak beru cokoliv. Na trhy jsem si odběhl z práce, přišel jsem se spíš inspirovat. Jestli mi něco padne do oka, tak s tím odbudu manželku. Ostatní dárky nakupuje většinou ona,“ přiznal Kryštof Janda ze Žďáru nad Sázavou.

Ne všichni byli ovšem zimním trhem ve Žďáře nad Sázavou nadšeni. Někteří dávají přednost spíše komornějším akcím pouze s řemeslnými výrobky. „Na těchto trzích mi vadí, že tam nejsou pouze vánoční a řemeslné výrobky, ale i komerční zboží a spousta předražených nekvalitních cetek, které si za polovinu můžu koupit v jakémkoliv obyčejném obchodě,“ ohrnovala nad trhy nos Jana Sobotková ze Žďáru nad Sázavou.