„Na screeningovém pracovišti je nová právě digitalizace mamografického obrazu, která je v kraji Vysočina zatím unikátní,“ přiblížil primář radiologického oddělení Aleš Bílek.

A čím se vyšetření novým přístrojem liší od předchozího? „Ženám je vyšetření prováděno jako obvykle, liší se jen způsob zpracování a vyobrazení jednotlivých projekcí. Lékař pak hodnotí výsledky na přístroji, který umožňuje co nejpreciznější analýzu snímků,“ sdělil Aleš Bílek.

V nemocnici mamograf funguje už od roku 1996. „V roce 2000 vzniklo samostatné pracoviště radiologického oddělení, v roce 2002 pak získalo mezi prvními v republice akreditaci k mamografickému screeningu,“ připomněl ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec.

Půl hodiny Preventivní mamografie je vhodná pro všechny ženy od 40 let věku, od 45 do 69 let věku jej jednou za dva roky hradí zdravotní pojišťovna.

Pokud chce pacientka mamografické vyšetření absolvovat každý rok, jeho cena je konkrétně v novoměstské nemocnici 669 korun. „Ideální je se objednat v první polovině menstruačního cyklu a ráno před mamografickým vyšetřením vynechat deodoranty a jiné kosmetické přípravky do podpaží a v oblasti prsou a obléci si dvoudílný oděv,“ upřesnil primář radiologie.

Asistentka ženu navede do správné pozice u mamografu a po stlačení prsu mezi podložku a přítlačnou desku dojde ke snímkování. „Klientka se většinou do půl hodiny dozví výsledek, v případech nejasného nálezu je třeba vyšetření doplnit,“ uvedl Aleš Bílek.

Bílek dodal, že moderní mamograf pracuje s minimální dávkou rentgenového záření, které odpovídá dávce získané při rentgenu jednoho zubu nebo například při intenzivním jednodenním slunění. Důležité je přijít včas, což si už hodně žen uvědomuje. „Bulku v prsu jsem si objevila před šesti lety. Na nic jsem nečekala a hned šla k lékaři,“ vzpomněla Libuše Pechová z Bystřice nad Pernštejnem.

Poté, co se prokázalo, že se skutečně jedná o nádor, smiřovala se s myšlenkou, že o ňadro přijde. To se stalo při třetí operaci. „Nejdříve vyšlo, že vzorek je nezhoubný, pak se čekalo na histologii, a až v posledním řezu se objevilo, že tam něco zhoubného skutečně je,“ popsala žena s tím, že kdyby s vyšetřením otálela, mohlo už být pozdě.

---------------

Rakovina a mamograf

Rakovina prsu je zákeřné onkologické onemocnění, které může postihnout každou ženu. Riziko se však zvyšuje spolu s věkem. Onemocnění rakovinou prsu je poměrně nízké u žen pod 35 let, ale riziko vzniku onemocnění stoupá po dovršení 45 let. Křivka výskytu rakoviny pak dále stoupá u žen nad 65 let.

Medicína dosud přesně nezná příčiny vzniku rakoviny psu, proto se lze jen bránit včasnou prevencí, a to pomocí vyšetření na mamografu.

Mamografické vyšetření se provádí pomocí speciálního přístroje – mamografu. Jedná se o rentgenologické vyšetření, které jako jediné dokáže upozornit na sebemenší změny v prsní tkáni. Při mamografickém vyšetření se prosvěcují prsa šetrným rentgenovým zářením ze dvou stran tak, aby mamogram (rentgenový snímek) ukázal strukturu prsní tkáně.