Aby bylo pracoviště k činnosti akreditované Ministerstvem zdravotnictví České republiky, musí jím ročně projít více než pět tisíc pacientek.

„V roce 2010 podstoupilo na našem radiologickém oddělení mamografický screening 6 224 žen, v letošním roce je to prozatím kolem 5 750 žen,“ vyjádřil se mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Mamograf v Novém Městě funguje od roku 1996 a od roku 2007 je radiologie vybavena moderním ergonomickým přístrojem, který umožňuje co nejpreciznější analýzu zhotovených snímků. Asistentka ženu navede do správné pozice u mamografu a po stlačení prsu mezi podložku a přítlačnou desku dojde ke zmiňované tvorbě požadovavých snímků.

Minimum záření

Podle primáře radiologie Aleše Bílka pracuje zařízení s minimální dávkou rentgenového záření, které odpovídá dávce získané při rentgenu jednoho zubu nebo například při intenzivním jednodenním slunění. „Klientka se většinou do půl hodiny dozví výsledek. V případech nejasného nálezu je ale třeba vyšetření doplnit,“ sdělil Bílek.

Zdravotní pojišťovny hradí preventivní mamografický screening každé ženě ve dvouletém intervalu od 45. roku věku ženy. Pokud chce pacientka toto vyšetření absolvovat každý rok, jeho cena je konkrétně v novoměstské nemocnici 676 korun.

„Čekací doba na vyšetření se běžně pohybuje okolo jednoho týdne, občas naroste maximálně na tři až čtyři týdny. Pokud má pacientka podezření na onemocnění, je zařazena na vyšetření co nejdříve. Většinou následující den,“ sdělil mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Kratochvíl.

Podle Miroslavy Skovajsové z Asociace mamodiagnostiků České republiky chodí na prevenci rakoviny prsu na mamografu v rámci celonárodního screeningu stále více žen. Loni přišlo do screeningových center v zemi téměř 538 500 žen, tedy více než 51 procent těch, kterým zdravotní pojišťovny toto vyšetření hradí. Chodit by ale mělo 80 procent. „V roce 2010 při historicky nejvyšší návštěvnosti bylo zachyceno 2822 nádorů, z toho 11 procent v samém začátku, kdy je šance na vyléčení nejvyšší. Celkově záchyt v časných stádiích přesahuje 70 procent,” shrnula lékařka.

Asociací sbíraná data statisticky ukazují, že si v návštěvnosti center vede nejlépe právě Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj, kde je uvedená návštěvnost 69 a 62 procent. Nejméně dbají na prevenci ženy v Praze a v Ústeckém kraji. Od preventivního vyšetřední na mamografu si odborníci slibují snížení úmrtnosti na nejčastější ženský nádor, který je v Česku ročně zjištěn u zhruba 6000 žen, zemře asi 1800.

-----------------

Jak se provádí

Mamografie se dělá ve dvou projekcích na každý prs. Během vyšetření musí být prs stlačen, aby bylo dosaženo patřičné kvality snímků. Pro některé ženy může být tento okamžik nepříjemný, neměl by však být bolestivý. Asistentkou zhotovené snímky spolu s dotazníkem rizikových faktorů ještě za přítomnosti ženy na diagnostickém pracovišti zhodnotí lékař a informuje ji o výsledku. zdroj: www.nnm.cz