Zázračný prostředek na hubnutí, který  spolkneme a pro snížení váhy nemusíme už dělat nic, neexistuje, říká lékařka brodské nemocnice Sylvie Špitálníková.

Letos dochází podle výživových poradců ke zvyšování zájmu o přírodní produkty na hubnutí. Důvodem je odklon od zdražujících se farmakologických prostředků, které mají nežádoucí vedlejší účinky. Užívání přípravků na hubnutí je doménou žen. Pouze jeden z 10 uživatelů těchto přípravků  je muž.

Zdena Matějková z Havlíčkobrodska se snažila za posledních deset let zhubnout několikrát. Kila se vždycky vrátila zpátky. „Přibrala jsem po dětech. Zkoušela jsem koktejly,  pilulky, zázračné diety. Po  pilulkách jsem  měla bušení srdce,shodila jsem třeba i deset kilo, ale za pár měsíců to bylo zpět," posteskne si věčná bojovnice s nadváhou, která se i letos marně pokoušela  zhubnout do plavek.

„Poptávka po farmakologických přípravcích letos klesá spolu s celkovým poklesem poptávky po lécích. Ten je způsoben zdražováním léků a poklesem příspěvků zdravotních pojišťoven. Aktuálně registrujeme odklon od farmak s diskutabilní účinností a vedlejšími účinky," uvádí Ivan Mach, jeden ze zakládajících členů Aliance výživových poradců.

Hýbat se a méně jíst

„Obecně přírodní přípravky podporující redukci tělesné hmotnosti na bázi vlákniny účinné jsou.  Navodí dříve pocit sytosti, takže člověk zkonzumuje méně potravy a nemá přitom pocit hladu. Podobné účinky má i jablečná vláknina," vysvětluje Špitálníková. Jak upřesňuje, při dodržení doporučeného dávkování by užívání takových přípravků nemělo mít nežádoucí účinky. „K tomu, aby se redukce hmotnosti dařila a hlavně ,aby byl váhový úbytek trvalý bez jojo efektu, je nezbytná pravidelná a dostatečná pohybová aktivita. To je informace, která by měla být v souvislosti s přípravky k usnadnění redukce hmotnosti vždy vyzdvižena," vzkazuje Sylvie Špitálníková pacientkám, které  za pomoci přírodních přípravků  očekávají  bezpracné zázraky.