Manažerka zakladatele skupiny Abraxas Slávka Jandy patří mezi malé procento českých žen, jež trpí takzvanou Bechtěrevovou chorobou, a protože jí v boji s touto nemocí výrazně pomáhá právě cykloturistika, rozhodla se pořádat osvětové Spanilé jízdy a v červnu jedna taková projede i Žďárskem.

Bechtěrevova choroba je chronické onemocnění páteře,které se rozvíjí již od pubertálního věku a projevuje se typickými bolestmi v zádech a tuhnutím páteře,

Nemoc nastupuje nenápadně a jak Vlaďka říká, hlavně díky cyklistice je stále naživu. „Za přispění dalších pomocníků jako je aromaterapie, výživové přípravky, radonové lázně a občas i léky na bolest, mně obyčejné kolo doslova zachránilo život,“ říká handicapovaná sportovkyně. „Zjistila jsem, že mi jízda na kole dělá velice dobře, přestože mi ji nikdy lékaři nedoporučovali, ba naopak spíš mě od kola odrazovali,“ dodává.

Společně s přítelem Martinem, vášnivým cyklistou, se před necelými třemi roky rozhodla od základu změnit svůj život a prostřednictvím cykloturistiky se snaží o osvětu zákeřné nemoci.

„Včasná diagnóza Bechtěrevovy choroby může člověku oddálit mnohé, ať už zdravotní, nebo sociální problémy. Bohužel, někdy to trvá i desetiletí, než se na ni přijde a pak už většinou dochází k trvalému poškození páteře a dalších kloubů. Dvacet let jsem nevěděla, že Bechtěrevovu chorobu mám, a proto jsem se rozhodla začít dělat osvětu spojenou s tím, co mi nejvíce pomáhá. A to je samozřejmě kolo,“ vysvětluje Vladimíra Všetečková.

Už jezdila po Evropě i v Rusku a začátkem léta hodlá uspořádat Spanilou jízdu po České republice, při které se ukáže také na Žďársku. „Majitelé hotelu Grunt mi poskytnou ubytování zdarma, aniž jsem je o to požádala. Děkuji za takovou pomoc, o to větší radost mám, protože hotel vlastní značku "Cyklisté vítáni",“ vzkazuje Vlaďka.

Podle itineráře trasy by se v okresním městě a okolí měla cyklistka pohybovat 20. a 21. června. V obou případech se mají uskutečnit okružní trasy po okolí vždy s úvodním srazem v deset hodin na náměstí Republiky. „Kdo se chcete přidat, je zván. Není to cesta jen pro bechtěreviky, ale pro každého kdo má chuť se společně projet na kole,“ říká Všetečková.

Po české jízdě hodlá podniknout podobnou na Slovensku, plán trasy se teprve chystá, akce by se měla usutečnit v srpnu. „Chci svým příkladem povzbudit samotné nemocné aby se svou bolestí bojovali, ale hlavně pomoci dalším lidem, kteří mají bolesti, jedno jakou nemocí trpí. Aby se nenechali odbýt lékaři, otrávit hloupými řečmi svého okolí typu: ty toho naděláš, každého něco bolí, a šli za svou diagnózou,“ dodává cyklistka.

------------------

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba nebo ankylózující spondylartritida je chronické zánětlivé onemocnění páteře a meziobratlových kloubů. Typicky se projevuje bolestmi v zádech a tuhnutím páteře. Onemocnění popsal v roce 1892 ruský neurolog a psychiatr Vladimír Michajlovič Bechtěrev. Přesná příčina nemoci není známa.

Bechtěrevovou chorobou trpěla i řada známých osobností. Za všechny vzpomeňme například spisovatele Karla Čapka. Nemoc postihuje nejčastěji mladé muže ve věku od 15 do 30 let. Nevyhýbá se ani ženám, ale je u nich vzácnější. Na jednu nemocnou ženu připadají asi 3 stejně postižení muži. Bechtěrevova choroba u nás postihuje asi jednu desetinu procenta obyvatel.

Nemoc probíhá v několika stádiích. Začíná obvykle v mladém věku mírným pobolíváním zad. Rozvíjí se plíživě a nenápadně. Typické jsou dlouhodobé bolesti v kříži. Nejvýraznější bývají při odpočinku a celkovém zklidnění, například v noci. Ráno po rozcvičení rychle mizí. Takový stav může trvat i několik let.

Postupem času jsou však problémy intenzivnější. K bolestem se přidává ztuhlost páteře omezující její pohyblivost. Páteř ztrácí svoji pružnost. Nemocní se nedokáží úplně předklonit ani uklonit do strany. Choroba postupuje až k úplnému ztuhnutí páteře. zdroj: Zdravcentra.cz