Součástí zelené dohody je například omezení používání pesticidů a průmyslových hnojiv. „Česko je na předních příčkách v omezování užívání pesticidů, nemáme kam snižovat. My bychom měli používat selský rozum a naše vláda má bojovat za to, aby tato opatření byla v realistickém zasazení,“ upozornil Michal.

Například Srí Lanka v roce 2021 zakázala používání pesticidů a průmyslových hnojiv. „V roce 2022 nastal v zemi téměř hladomor. V současné době jsou extrémně vysoké ceny energií. Obáváme se, že Zelená dohoda by mohla způsobit to stejné. Tedy potravinovou krizi. A tomu bychom rádi předešli,“ sdělil obavy předseda představenstva Agro Zvole a místopředseda agrární komory Pavel Šandera. „Pokud přestaneme hromadně hnojit, všichni spadneme na padesát procent produkce a dojde k extrémnímu navýšení cen potravin,“ varoval Šandera.

Slavnostní otevření azylového domu s noclehárnou ve Žďáře.
Ve Žďáře otevřeli azylový dům pro muže. Předcházely tomu protesty místních

Okresní agrární komoře a zemědělskému svazu vadí také záměr omezení nebo zákaz orby klasické zemědělské orné půdy na podzim. Upozorňovali také na přerozdělování dotací. „Dotace nejsou nástroj k tomu, aby je dostali lidé, kteří je chtějí pouze těžit. Je to nástroj pro výrobu kvalitních potravin a zajištění stability výroby. To se neděje ani na národní ani na evropské úrovni,“ řekl vedoucí živočišné výroby a radní svazu chovatelů českého strakatého skotu Jiří Andrýsek.

Předseda okresní agrární komory ještě upozornil, že nejsou proti Zelené dohodě ani ekologii. „Vše se ale musí dělat rozumně a realisticky, v souladu s přírodou se snažit dělat produkční zemědělství. Všechno musí mít rozum, a ten nám teď chybí,“ posteskl si Michal.