„Za prvních sedm měsíců tohoto roku činí pokles cen našich produktů 28,3 procenta,“ uvedl na semináři pořádaném Zemědělským svazem České republiky ve Žďáře nad Sázavou jeho prezident Miroslav Jirovský s tím, že zemědělci se už bez dotací neobejdou.

A právě o nich ve Žďáře chtěli jednat s ministrem zemědělství Jakubem Šebestou. Ministr se však na setkání nedostavil, a organizátoři akce se to dozvěděli deset minut před jejím začátkem, ačkoliv ještě v předvečer semináře svoji účast potvrdil. Jeho nečekaná absence se pak výrazně odrazila na atmosféře v sále, kde na ministra čekalo několik stovek posluchačů.

„Zemědělci přijeli s nadějí, že od ministra jakožto nejvyšší autority uslyší něco ve smyslu udělám pro vás, co je možné, nečekejte zázraky, ale bude alespoň něco. A i když se ministr Šebesta snaží dojednat vyšší míru plateb, se zemědělci přímo nekomunikuje. To je vnímáno negativně,“ přiblížil náladu na zemědělském sjezdu tajemník svazu Martin Pýcha. V sále dokonce zaznělo několik rozhořčených hlasů přiklánějících se k odstoupení ministra zemědělství z funkce.