Požadavky a smysl akce vysvětlil zemědělec Josef Dvořák. „Chceme, aby se hlavně omezila byrokracie, která nás dusí. Narůstá pak zbytečně úřednický aparát a my trávíme práci dokumentací. Nemá to smysl, když se dovážené potraviny nekontrolují stejně jako my. Měly by být nastavené spravedlivé podmínky pro velké, střední i malé zemědělce,“ uvedl Josef Dvořák.

Ten ještě dodal, že protestní jízdou zemědělci nechtějí štvát řidiče. „Nechceme, aby se někomu něco stalo. Budeme se snažit dodržovat rozestupy a nebudeme nikoho omezovat,“ ujistil. Vzdálenost mezi Jabloňovem a Meziříčím je pět kilometrů. Trasu zemědělci mezi desátou a dvanáctou hodinou projeli celkem třikrát tam a zpět.

Protest zemědělců. Ilustrační foto.
Zemědělci vyjeli na Žďársko protestovat a omezí dopravu. Víme kde

Na vlečkách měli hospodáři připevněné plachty s hesly, kde se snažili smysl jízd vysvětlit. „Evropští úředníci nás neuživí. Už toho máme dost. Chceme rovné podmínky, zaměstnáváme lidi na venkově,“ hlásala část transparentů. Mezi ty, kdo se k protestům přidal, patřil Blahoslav Dufek. „Snažíme se jet ohleduplně, nechceme nikoho ohrozit. Jenže někteří řidiči jezdí jako blázni a předjíždí i v nepřehledných místech. Důležitý by měl hlavně být smysl akce a důvod, proč to děláme. Třeba se nad tím lidé zamyslí,“ popsal zemědělec.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Protesty přesto zkomplikovaly dopravu a za zemědělskými stroji vznikaly kolony. To rozčilovalo například Karla Krejčího. „Jedu domů směrem od Brna. A traktory potkám znovu u Velkého Meziříčí. Ještě že už s jízdou končím, natankuji a nikoho dalšího snad nepotkám. Byla to pro mě komplikace, nabral jsem zpoždění,“ přiblížil řidič jeho pohled.