Ale nevypadalo. Zástupci Agrární komory v sobotu pondělní protest odvolali, a to na základě písemného slibu vlády, že jim dorovná přímé platby.

Zemědělci počkají

„Premiérovi a vládě dáme na splnění slibu čas. Uvidíme při jednání o státním rozpočtu ve sněmovně. A pokud to splní, definitivně zrušíme hrozbu protestu,“ řekl předseda Agrární komory Jan Veleba.

V pondělí se tedy zemědělci zabývali svojí obvyklou činností. Jejich stroje na silnicích sice k vidění byly, ale jednalo se většinou jen o traktory s vleky naloženými bramborami nebo hnojem.

„Ne, žádný protest, všichni se věnují své práci jako každý jiný den,“ potvrdil předseda zemědělského družstva v Ostrově nad Oslavou Jan Petrlík.

Čekat na splnění slibu zatím hodlají jak Agrární komora, tak i zemědělští odboráři. „Další protestní akce by patrně následovaly, ale v této chvíli máme příslib vlády,“ sdělila Iva Trojanová z velkomeziříčského pracoviště Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy.

Zemědělci se důrazně ozvali, protože oproti letošnímu roku jim vláda chtěla v příštím roce snížit rozpočet. „Výdaje do zemědělství u peněz národních i financí Evropské unie jsou u nás 300 Euro na hektar užívané půdy. V Rakousku nebo Německu je to více než 600 Euro. Za těchto okolností se zemědělské podniky nedají udržet,“ uvedl Václav Špaček ze žďárské pobočky Agrární komory.

Vláda nyní zemědělcům slíbila miliardu z Pozemkového fondu, přičemž Agrární komora požadovala dorovnání přímých plateb o 2,8 miliardy korun, aby bylo dosaženo devadesáti procent úrovně, kterou mají farmáři v Evropské unii.

Druhá miliarda by se měla k rolníkům „přestěhovat“ z letošních rezerv zemědělského rezortu.

I přes sliby však zemědělci zůstávají ve střehu. „Nevěřím, že by hrozba protestu něco vyřešila, kdyby zrovna nebylo před volbami. Obyčejným lidem je to celkem jedno, starosti zemědělců je nezajímají. Chtějí hlavně levně nakoupit a to jim nyní čeští zemědělci nezajistí. Pokud se u nás situace co nejdříve nezmění, české zemědělství zanikne,“ vyjádřil se farmář František Soukup.