Zeman to řekl při návštěvě Karlovarského kraje. Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostane František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci.

Ve Žďáru loni v říjnu šestadvacetiletá psychicky nemocná Barbora Orlová zabila šestnáctiletého Petra Vejvodu a další lidi zranila. Vejvodu prezident ocení právě za to, že během útoku chránil svoji spolužačku. "Pokud jde o vyznamenané v tomto roce, zpravidla se to utajuje až do poslední chvíle. Ale já jsem ve svém projevu 28. října minulého roku už řekl dva případy, kde vyznamenání udělím. První bude Medaile Za hrdinství pro studenta, který byl ve Žďáru nad Sázavou zavražděn šílenou ženou, když bránil svoji spolužačku," řekl dnes Zeman na besedě se studenty v Chodově na Sokolovsku při své návštěvě Karlovarského kraje.

"Druhý bude Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam pro Františka Kriegela, který byl jediný, kdo v roce 1968 v Moskvě odmítl podepsat takzvané Moskevské protokoly," uvedl prezident. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Kriegel bude oceněn za statečnost.

Útočnice ze Žďáru byla loni propuštěna z ústavní péče, přestože již v roce 2012 podobně zaútočila v Havířově. Zemana v té souvislosti zarazilo, že je něco takového možné. Stíhání Orlové bylo letos zastaveno, podle odborných posudků byla v době spáchání činu nepříčetná. Pro vyznamenání studenta se již dříve vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).