„Společně s manželkou Ivanou půjde prezident republiky Miloš Zeman volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Učiní tak ve svém volebním okrsku v budově Základní školy v Brdičkově ulici v Praze 5 Lužiny," oznámila prezidentova mluvčí Hana Burianová.

Se Zemanem se ve Veselí voliči mohli potkat u volební urny, když trávil čas „na výminku" v místní tvrzi. „Ano, Miloš Zeman u nás volil. Ale teď ho pracovní vytížení drží v Praze," řekl Zdeněk Křivánek, novoveselský starosta.

S voličským průkazem půjde letos hlasovat lídryně ODS Miroslava Němcová. Tentokrát lístek do urny nevhodí ve Žďáře nad Sázavou, kde trvale žije. Volit bude dnes v Praze, v Poslanecké sněmovně ve Sněmovní ulici kolem 15. hodiny.

Ve stejném okrsku jako Němcová je ve Žďáře jako volič zapsán také její stranický kolega, poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček. Ten se do mateřské školky ve žďárské Vysocké ulici určitě dostaví. „Rozhodně půjdu volit, to je jisté. Vyjde mi to až na sobotu," řekl Strejček, dnes ještě pracovně zaneprázdněný v Praze na cestě z Francie.

Sobotním voličem je i operní pěvec Jakub Pustina. Dnes večer absolvuje velký koncert s Evou Urbanovou a Petrem Dvorským v pražském Rudolfinu. „V sobotu volit stihnu, to bych byl špatný kandidát, kdybych k volbám nepřišel," usmíval se včera Pustina, jenž jako bezpartijní kandidát figuruje na kandidátce SPOZ. Voličský průkaz nepotřebuje, zítra odvolí jako obvykle ve svém okrsku ve Veselíčku.

Den „volby" naopak nemá naplánovaný motocyklový závodník Ivo Kaštan z Velkého Meziříčí. Rozhodně se však voleb zúčastní. „Mě politika zajímá,a se zájmem ji sleduji, vždyť jsem se dříve i politicky angažoval. Teď jsem dost dlouho a pečlivě přemýšlel, koho volit," uvedl Kaštan.

„I když by tomu ani jeden nevěřil, našel jsem program, s jakým jsem se snad v životě nesetkal. Až jsem se divil, jak mi vyhovuje," dodal Kaštan. Stranu svobodných občanů bude volit ve Velkém Meziříčí v Hornoměstské ulici.

V trvalém bydlišti odevzdá svůj hlas i bývalý poslanec a současný kandidát ČSSD Karel Černý. Zda se na obecní úřad v Hamrech nad Sázavou vydá v pátek či v sobotu, nemá naplánováno. „Počítám s pátkem, ale uvidíme," poznamenal Černý. Ten uspěl u voličů v posledních čtvero volbách do Poslanecké sněmovny. Poslancem byl od roku 1998

Doma, tedy ve Žďáře, odvolí také módní návrhářka Beata Rajská nebo autor oblíbených velkých soch zasazených do krajiny Michal Olšiak.

Rajská svůj volební lístek odevzdá v základní škole ve Švermově ulici. Předvolební kampaň se jí vůbec nelíbila, označila ji za „blbou". „Volím pravici, ale ještě nejsem rozhodnutá mezi dvěma stranami," zmínila Beata Rajská.