Vraťme se k loňským říjnovým volbám do krajských zastupitelstev a do Senátu. Co jste na vítězství ČSSD říkal?
Sociální demokracii jsem popřál, aby ji tento úspěch neukolébal. Důležité ale je, jak se nové krajské vedení osvědčí.

Změní se podle vás politická situace v krajích?
Kraje mají poměrně rozsáhlé kompetence. Ať už ve zdravotnictví, dopravě či v dalších oblastech. Teď bude záležet na schopnostech hejtmanů a jejich týmů, jak se s tou situací vyrovnají. Já sám, jak víte, vždy dával přednost menšinovým vládám. Ty se nemohou vymlouvat na to, že koaliční partneři hatí její program. Tento systém nemá alibi a je to poctivá hra. Když jsou velké koalice, zejména ČSSD a ODS, mám pochybnosti o tom, zda taková spojení mohou efektivně fungovat.

Myslíte, že pro obyčejné lidi to může být znatelná změna?
Myslím, že to může být velmi znatelná změna. Ale záleží na kvalitě hejtmana a na tom, jakou práci za sebou zanechá

Ztotožňujete se i se současnou politikou ČSSD?
Jsou věci, které v politice ČSSD oceňuji. Kromě zrušení poplatků i boj proti radaru. Ale jsou věci, se kterými nesouhlasím. A to je konkrétně postoj sociální demokracie k vojenské misi zejména v Afghánistánu. To pokládám za zbabělost kombinovanou s hloupostí. Proti teroristům se má bojovat, a kde jinde, než právě v Afghánistánu.

Co říkáte neustálým změnám zákonů? Například zavedení poplatků ve zdravotnictví a nyní jejich plánované rušení?
Je správné, že se poplatky ruší. A bylo nesprávné, že se zavedly. Uvědomte si, že Robert Fico na Slovensku vyhrál volby mimo jiné díky slibu zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Co děláte v současné době?
Až skončí náš rozhovor, tak se hodlám dát do jitrnice, protože dobrá jitrnice je nejlepší studená. Teď vážně. Dílem žiji na Vysočině v Novém Veselí u Žďáru nad Sázavou, dílem se svojí rodinou v Praze. Hodně čtu a byl jsem si i zalyžovat na běžkách.

---------------

Hoštice, Slunce, seno… a autobus Zemák

Obec proslavila filmová trilogie Slunce, seno… místního rodáka a režiséra Zdeňka Trošky. Ve vsi, v které žije 175 obyvatel, prožil poslední roky svého života Michal Tučný, legenda české country.

Jednotné zemědělské družstvo Dobrá Voda Hoštice u Volyně koupilo před časem nejslavnější autobus v Čechách - Zemák. Ten v novém kabátě zažívá svůj comeback.

Autobus Karosa z roku 1987, který po éře volebních kampaní ještě sloužil jako zázemí při pořádání hudebních festivalů, byl v roce 2006 určen k sešrotování. Nápad využít autobus ještě dále, k účelům družstva, se ale ujal u hoštických zemědělců. Autobus koupili a přistoupili k rekonstrukci Zemáku - jak jinak v Hošticích u Volyně než v duchu slavné Troškovy trilogie Slunce, seno…

Autobus má kapacitu 15 osob, obsahuje kuchyňku a sociální zařízení. Exteriér je vyzdoben výjevy z filmů Slunce, seno… a fotografiemi obce. V současné době autobus slouží k zájezdům družstva a k propagaci obce Hoštice u Volyně. Se Zemákem se tak můžete setkat na kulturních akcích po celých Čechách.