V pátek dopoledne zastavila u kostela dodávka. „Omlouvám se, že jsme se trochu opozdili, zdržela nás silniční kontrola," řekl zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek, když vystupoval a ukazoval zajímavý náklad. Vůz skrýval tři nové zvony. „Účtenku od nákladu jsem policistům ukázat nemohl, když jsem je sám vyrobil," usmál se Manoušek, když pečlivě zajištěné zvony rozbaloval.

S vykládkou pomáhal také kovář Lukáš Fiala, který s Manouškem zvony přivezl a bude i při jejich instalaci. Vyrobil pro ně srdce a kování. „Zkompletovali jsme je minulý týden," dodal mistr kovář.

„Nezdají se vám malé?" ptal se s úsměvem zvonař, když zvony vyložil. Největší z nich, svatý Cyril a Metoděj, váží i se závěsem zhruba sto deset kilogramů, svatá Zdislava něco přes sedmdesát a nejmenší, svatý Vojtěch, váží kolem padesáti kilogramů.

Kolemjdoucí byli z nákladu překvapeni. „Tak zblízka jsem ještě zvon neviděla," odvětila Helena Pešková, náhodná návštěvnice ze Žlebů. S rodinou se na Zelené hoře zastavila na cestě z dovolené. „Samozřejmě jsme nečekali, jaké překvapení tu zažijeme," řekla žena. 

Zvony si zájmem prohlíželi všichni přítomní, včetně duchovních. „Máme ze zvonů velkou radost. A také z toho, že je odlil pan Manoušek. Jeho dědeček dělal pro kostel zvony už v roce 1926, jako náhradu za ty zabavené v první světové válce," řekl Vladimír Vojtěch Záleský, duchovní z farnosti Nanebevzetí Panny Marie, jež areál na Zelené hoře spravuje. „Zvony byly objednány u Manouška v Brně-Husovicích. K úplné spokojenosti stály 14 080 korun a sedmdesát haléřů," citoval mistr Manoušek zápis ze staré kroniky, kde s farářem letitou objednávku i s popisem ladění zvonů našli. „Díky tomu jsme je teď obnovili, takže jejich souhra je skutečně totožná s těmi původními zvony z roku 1926," dodal Manoušek. Zvony se na Zelenou horu vracejí po 74 letech. Jak dlouho odtud mohou znít? „Třeba i tisíc let," tvrdí zvonař.

„Zvony jsou bronzové, slitinu tvoří z dvaadvaceti procent cín a zbytek je měď. Složení slitiny se prakticky po tisíc let nemění. To byl i důvod, proč Němci za války zvony zabavovali. Věděli, že zvony z jakéhokoli období i z jakékoli země v Evropě budou vždy mít stejné vlastnosti, nemuseli tak dělat žádné testy materiálu," doplnil Petr Rudolf Manoušek.

Zvony budou vystavené ve žďárském kostele až do Svatojánské pouti v půli května. Jejich žehnání je pak naplánované na 16. května.