Plán revitalizace nastínili zástupci Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou II. Ta památku do svého vlastnictví převzala loni v létě od Národního památkového ústavu.

Série stavebních a restaurátorských zásahů bude rozdělena na několik etap. Tou nejvýznamnější, která se má uskutečnit v příštích letech, je obnova vnějšího pláště kostela. „Momentálně se na tuto opravu zpracovává projektová dokumentace za účasti odborníků a restaurátorů, kteří Zelenou horou již dobře znají ze svého dřívějšího působení," konstatoval technický administrátor poutního kostela František Laštovička.

Oprava vnějšího vzhledu kostela bude tou nejmarkantnější změnou, jaká kostel po dlouhé době potká. Neopraví se totiž jen omítky, ale pracovat se bude také na kostelních oknech. „Těm budeme vracet původní materiály, jakými byla klasická plástvová vitráž. Zároveň se oknům sníží parapety, díky čemuž budou hned na první pohled vypadat vyšší než dnes," vysvětlil František Laštovička.

Veškeré opravy, spadající do plánu revitalizace kostela, by měly stát zhruba padesát milionů korun a projekt by měl trvat přibližně do roku 2021. „Tou dobou už by měl poutní kostel získat svoji původní krásu, řekněme z doby jeho vzniku. Náklady na opravy jsou odhadovány a rozpočtovány na základě současných cen stavebních prací a časový odhad nám vyjde, pouze pokud vše půjde hladce," konstatoval František Laštovička. Termín zahájení samotných prací na vnějším plášti kostela ještě nebyl upřesněn.

Financování budoucí série oprav by si mezi sebe měly v různých poměrech dělit žďárská farnost, stát a město. Právě tak to bude platit i při drobnějších opravách, které kostel čekají ještě letos. Pracovat se bude v interiérech, kde se má opravit takzvaná první galerie. V této části povolila nosná konstrukce krovu a popraskala omítka. Kvůli této technické havárii není v současné době přístupný první ochoz kostela.

„Na nutné opravy přispěje částkou sedm set tisíc korun ministerstvo kultury, dalšími dvěma sty tisíci město Žďár a půl milionu máme zatím vyčleněno ve farnosti," konstatoval Laštovička.

V interiérech ještě letos proběhnou i restaurátorské práce na nástěnných malbách a svícnech. Celkové náklady se pohybuji těsně pod hranicí devíti set tisíc korun.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého je jednou z nejznámějších českých památek a v poslední době si k ní nachází cestu stále více turistů. „Zatímco v roce 2013 navštívilo kostel dvacet tři tisíc platících návštěvníků, loni už to bylo třicet tisíc," konstatovala kastelánka kostela Lenka Houbová.

Výdělek ze vstupného podle údajů farnosti pokryje náklady na běžnou údržbu i provoz, menší část se pak ušetří na potřebné opravy. „Dá se říct, že veškeré peníze, které ze vstupného zbudou, spolknou právě opravy. Zbohatnout na Zelené hoře je opravdu nemožné, každý kdo má starou chalupu, kolem které se musí točit, si to asi dokáže představit. V našem případě navíc musí mít každá oprava odbornou péči a dohled," nechal se slyšet farář Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou II Vladimír Záleský.