„Dvakrát ročně pořádáme tvůrčí dílny pro školní družinu. Tentokrát přišlo okolo padesáti dětí, rozdělili jsme je na tři skupinky,“ řekla Milada Holešová z Městské knihovny Nové Město na Moravě.

Děti společně s knihovnicemi tvořily takzvané knihomyši, jejichž základem byly vyřazené publikace. „Knihy po stovky let přinášejí lidem vzdělání a zábavu. Přesto se některé z nich časem ukážou jako nepotřebné a zabírají místo novým titulům. Co s nimi? Máme knihy rádi a myslíme si, že by neměly hned končit v kontejneru,“ dodala knihovnice.

Vyřazené publikace z novoměstské knihovny většinou v kontejneru nekončí. Řada z nich se prostřednictvím pravidelné prodejní akce dostane k novému majiteli. „Vyřazená díla už tradičně rozprodáváme za velmi nízkou cenu. Zájem o ně ale není tak velký, prodáme většinou méně než padesát procent nabízených publikací. Zapojili jsme se také do projektu Kniha do vlaku, takže některými publikacemi plníme knihovničku na nádraží,“ poznamenala Milada Holešová.

Novinkou ve využívání vyřazených knih je takzvaná zábavná recyklace, která přináší dětem radost a zároveň se tak staré publikace nedostanou do již zmíněného kontejneru. „Jezdíváme na tvůrčí dílny do krajské knihovny do Havlíčkova Brodu, kde nás minule knihovnice naučily vyrábět knihomyši. A zrovna tento týden jsme tam byli znovu a naučili jsme se tam zase tvoření knihokohoutů. Takže už máme téma na další tvůrčí dílny,“ usmála se Milada Holešová.