„Při zaplnění parkovacích ploch v Novém Městě a v Maršovicích se bude využívat k parkování úsek silnice I/19 mezi kruhovým objezdem v Novém Městě a odbočkou k nemocnici," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nákladní auta nad 3,5 tuny úsek objedou obousměrně ze Žďáru po silnici I/37 do Ostrova nad Oslavou, dál po silnici II/388 do Bobrové a odtud pak po silnici II/360 do Nového Města. Osobní auta a menší nákladní vozidla využijí objížďku z Nového Města přes Petrovice, Hlinné a Jámy. Všechna auta mohou naopak používat objízdnou trasu z Nového Města vedoucí přes Sněžné, Fryšavu a Tři Studně.

Některé silnice kolem Nového Města budou po dobu konání sportovního podniku dočasně zjednosměrněny. „Jedná se o úseky silnic mezi obcemi Radňovice Slavkovice, Slavkovice Petrovice, Radňovice Jiříkovice, Jiříkovice Harusův kopec a úsek silnice od odbočky ze silnice I/19 směr Slavkovice. Všechny komunikace, kde dojde ke změnám ve značení, budou označeny dopravními značkami," sdělila Čírtková.

Jenom pro chodce mířící do Vysočina Areny bude přístupná Vlachovická ulice. S parkovištěm před nemocnicí se budou muset dočasně rozloučit pacienti a návštěvníci zdravotnického zařízení. „Od 15. do 18. prosince bude parkoviště před vchodem do nemocnice uzavřeno, poslouží organizátorům biatlonových závodů. Lidé mohou zaparkovat na parkovišti pod nemocnicí," sdělil mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Fanoušci se i letos do Vysočina Areny dostanou nejenom z Nového Města. Další parkovací místa budou k dispozici také na záchytných žďárských parkovištích, a i ze Žďáru bude od nádraží před závody jezdit v dvacetiminutových intervalech kyvadlová doprava až k Vysočina Areně.

V areálu je pro příznivce biatlonu připraven stadion pro dvacet tisíc diváků, dalších deset tisíc najde prostor kolem tratí, a to buď na placených místech s tribunami, obrazovkami a zázemím, anebo na místech volně dostupných.

Počet vstupenek se už ale tenčí. „V prodeji jsou ještě poslední stovky lístků na čtvrtek a pátek na stadion nebo k tribunám kolem tratí, sobota a neděle už jsou vyprodané," sdělil mluvčí biatlonového poháru Jiří Pošvář.

Nové Město bude biatlonovou elitu hostit počtvrté. V roce 2012 se ve Vysočina Areně uskutečnil Světový pohár, o rok později mistrovství světa, další pohár přišel na řadu loni a letos je na řadě v pořadí čtvrtý biatlonový svátek. „Připravujeme se na davy fanoušků," poznamenal prezident organizačního výboru Jiří Hamza. Organizátoři apelují na to, aby se lidé do Vysočina Areny vydávali s předstihem. „Areál otevřeme vždy už čtyři hodiny před startem," zdůraznil Hamza.

Pořadatelé se na poslední chvíli museli vyrovnat s nepřízní počasí, kdy jim přípravu tratí zkomplikoval déšť. „Museli jsme přerušit jak navážení sněhu, tak úpravu stop i navazující práce na střelnici a stadionu. Do měkkého sněhu jsme nemohli s technikou vjet," vysvětlil ředitel soutěží Vlastimil Jakeš s tím, že mírný skluz pak doháněli ještě v noci z pondělí na úterý. Tratě musely být perfektní do včerejšího odpoledne, kdy začaly oficiální tréninky.