Z novinky není nadšený například Martin Bureš. ,,Zdražování se mi nelíbí, ale je pochopitelné z důvodu vyšších cen energií. Jelikož tato střediska využívám jen občas, budu chodit dál,“ reagoval na změnu Martin Bureš.

Bláto zaplavilo domy pod polem v Roženeckých Pasekách. Záplavy se vrátily po dvou letech.
Povodeň v Roženeckých Pasekách by byla i tak, jen bez bahna, vysvětluje družstvo

Co a o kolik ve Žďáře podraží:

* Relaxační centrum – nárůst cen za vstupy přibližně o 10 %
* Zimní stadion – hodinový pronájem bude dražší o 7 %
* Rychlobruslařský ovál – pronájem za hodinu a osvětlení bude dražší o 20 %
* Fotbalový stadion - pronájem za hodinu a osvětlení bude dražší o 20 %
* Umělá tráva na fotbalovém stadionu - zdražení hodinového pronájmu o 9 % a u osvětlení o 25 %
* Tenisové kurty – Pronájem kurtů vzroste asi o 8 %

Nové ceníky reagují na zdražování nákladů na provoz středisek. ,,Jen za první čtvrtletí tohoto roku jsou náklady za všechny organizace vyšší o dvaačtyřicet procent než byly ve srovnatelném období v minulých letech,“ sdělil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Rada města se usnesla na variantě mírnějšího zdražování. ,,V radě byly dva návrhy. První předpokládal rapidnější nárůst cen. Rozhodli jsme se ale, že půjdeme cestou nižšího navýšení. Je to odraz toho, že vnímáme, že jsou to služby veřejnosti a chceme je ponechat dostupné,“ vysvětlil rozhodnutí Mrkos.

Ekonom Lukáš Kovanda varoval, že tato zdražování jsou pouze začátkem inflační spirály. ,,Je třeba, aby lidé brali v potaz, že napříč ekonomikou zdražují energie drastickým způsobem. To se musí odrazit také na cenách sportovišť. Žádný sektor nemůže zůstat ušetřen cenovým tlakům,“ komentoval Kovanda. Ten zároveň lidem radí, aby se věnovali sportům, které jsou méně náchylné inflačním tlakům, například běhání.

Vstup na sportoviště ve Žďáře zdraží od července napříč všemi středisky. ,,V relaxačním centru se zvednou vstupy přibližně o deset procent. Hodinový pronájem na zimním stadionu bude vyšší o sedm procent. Rychlobruslařský ovál a fotbalový stadion pocítí zvednutí cen za hodinový pronájem a osvětlení stadionu o dvacet procent. U umělé trávy na fotbalovém stadionu bude zdražení hodinového pronájmu o devět procent a u osvětlení o dvacet pět procent. A pronájem tenisových kurtů se zvedne asi o osm procent,“ vyčíslil Martin Mrkos.