Radní proto navrhují zastupitelům, aby byl příspěvek na provoz záchranky prozatím zvýšen o 17 milionů korun na 157 milionů. „Zastupitelé o tom rozhodnou v červnu,“ novinářům to v úterý řekl hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

„Zvýšil se počet výjezdových stanovišť, vzrostly mzdy zaměstnanců, které však nepokrývají platby od pojišťoven, havarovalo několik záchranářských vozidel,“ vyjmenoval některé důvody současného stavu Jiří Běhounek.

Pokud by zastupitelé zvýšení peněz na provoz neschválili, hrozilo by podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) zavření některých výjezdových stanovišť. „Tím bychom se však mohli dostat do kolize ze zákonem, protože záchranáři by nesplňovali dojezdové časy,“ uvedl Libor Joukl.
Ve žďárském okrese v současné době funguje pět výjezdových stanovišť zdravotnických záchranářů.

Rychlá lékařská pomoc (posádka s lékařem) funguje ve žďárském okrese v Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Maziříčí a Žďáře nad Sázavou. V Novém Městě na Moravě a jeho okolí ze stanoviště tamní Rychlé záchranné pomoci vyjíždí sanitka se zdravotnickým personálem bez lékaře, stejně tak ve Velké Bíteši. Bítešské stanoviště záchranky je v okrese nejnovější, bylo otevřeno před rokem.