„Celkem 152 kusů krajkových srdcí a dvacet keramických, které vyrobily děti z keramického kroužku, předaly zástupkyně žďárské příspěvkové organizace Activ v nemocnici v Novém Městě na Moravě,“ potvrdila mluvčí novoměstského nemocničního zařízení Tamara Pecková.

Na výzvu litvínovských krajkářek reagovaly krajkářky po celé republice. „Když jsem se o akci dozvěděla, okamžitě jsem oslovila naše děvčata a začaly jsme paličkovat. K akci Srdíčka pro zdravotníky se připojily i krajkářky ze zahraničí. Podobná srdíčka díky tomu potěší také zdravotníky ve Španělsku, Itálii nebo Francii,“ sdělila lektorka výtvarných a estetických kroužků ve žďárském Activu Jaroslava Lánová.

Městské lázně v Novém Městě na Moravě, ilustrační foto
Novoměstské lázně přidaly další atrakce: divokou řeku i parní saunu

„Každá máme nějakou kamarádku, tak se myšlenka Srdíček pro zdravotníky rozšířila docela rychle po Evropě,“ dodala žďárská krajkářka.

Upaličkovat krajkové srdíčko není právě jednoduché. Chce to zručnost a také zkušenost. „Začátečnice nad jedním srdcem strávily i sedm hodin. Ty zkušenější srdce upaličkují tak za tři hodiny,“ řekla Jaroslava Lánová.

Opilec. Ilustrační foto.
Opilci zase střízlivěli na záchytce. Ten ze Žďárska nadýchal skoro 3,5 promile

Dárečky zručných krajkářek novoměstské zdravotníky potěšily. „Srdíčka pro zdravotníky jsou krásný nápad, jsou nádherná. A je cítit, kolik práce za každým jedním krajkovým srdcem stojí. Taková zpětná vazba a poděkování nás vždy moc potěší a zahřeje u srdce,“ usmála se náměstkyně ošetřovatelské péče novoměstské nemocnice Bohdana Marečková.