„Pustili jsme se do rozvoje spolupráce se školami. Naše projekty si kladou za cíl zpopularizovat technické vzdělávání a zviditelnit Žďas v rámci celého regionu. A také přivést děti ze základních škol do technických škol, a následně v podobě technicky kvalifikovaných absolventů k nám. Začali jsme s projektem Mámo, táto, pojď si se mnou hrát. Jde o volnočasové aktivity, kdy děti chodí jednou za čtrnáct dní do dílen našeho učiliště, a my je seznamujeme s jednotlivými rukodělnými nebo technickými dovednostmi,“ vysvětlil personální ředitel firmy Žďas Petr Havelka.

První schůzka školáků s odborníky, která se uskutečnila v loňském roce, byla ve znamení přípravy techniky na zimu. Malí technici-začátečníci se učili připravovat sekačku na trávu na zazimování a další nezbytnosti spojené s daným tématem. Na další schůzce, zaměřené tentokrát na elektriku, se učili zapojování elektrických obvodů. „Takto postupně prošli několika zajímavými obory. Do projektu se aktivně zapojily tři žďárské školy. A přidali se i žáci ze školy v Bohdalově,“ poznamenal Petr Havelka.

V sobotním domácím utkání proti Rosicím (ve žlutých dresech) tahali fotbalisté Žďáru (v bílém) za kratší konec provazu.
Žďár doma rozdával body

V letošním roce se děti v rámci projektu Mámo, táto, pojď si se mnou hrát pustily do výroby stolní lampičky, což zahrnovalo práci se dřevem, s kovem i elektrikářské dovednosti.

„Každý si zvolil vlastní zpracování. A my jsme pak nejlepší výrobky vybrali a ocenili. Do soutěže bylo zařazeno celkem devětadvacet lampiček, z toho dvacet jedna jich soutěžilo v kategorii jednotlivců a osm za školy. Cenu odborné poroty získala Veronika Slámová ze základní školy v Bohdalově a cenu diváků získal Šimon Novotný z Nového Veselí,“ informoval o vítězích soutěže Petr Havelka.

Společnost Žďas se ovšem dětem nevěnuje pouze ve školním roce. Zajímavé aktivity pro ně připravila i v době letních prázdnin. „Na táboře v Zubří jsme pro ně nachystali tři tematická odpoledne, kde si mohly děti vyrobit hlavolam z drátků, zvířátko ze dřeva a podobně,“ uvedl Petr Havelka.

Ale ani na středoškoláky a učně Žďas nezapomíná. Ve spolupráci se strojní fakultou Vysokého učení technického (VUT) Brno a třebíčskou a žďárskou průmyslovou školou letos vyhlásila firma soutěž o nejlepší technicky zaměřenou maturitní práci.

Každá ze středních škol nominovala deset nejlepších prací, bylo jich tedy dohromady dvacet. „A odborníci z vysoké školy z nich vyhodnotili deset nejlepších. Studenti, kteří je napsali, dostali dekret k přijetí na VUT bez přijímacího řízení,“ sdělil Petr Havelka.

Z deseti nejlepších maturitních prací navíc profesoři z vysoké školy vyhodnotili tři, jejichž autoři obdrželi šek na pět, sedm a deset tisíc korun. „Odborníci z VUT byli příjemně překvapeni celkově vysokou úrovní maturitních prací. Absolutním vítězem v soutěži se stal Jakub Simon ze žďárské průmyslové školy za práci nazvanou Lamelový běžecký pás, na druhém místě se umístil Matěj Šmahel ze třebíčské průmyslovky za práci s názvem Úprava válce malého motocyklu. A třetí cenu pak získal Petr Šustal ze žďárské školy za práci nazvanou Špalíkovací stroj,“ prozradil Petr Havelka.