Ta ještě v úterý 17. května lákala na svých webových stránkách veřejnost na páteční festivalový koncert tří hudebních skupin, ač mají přijet jen dvě. Také lístky se v předprodeji ve Žďáře i nadále za plnou cenu prodávají.

Fakt, že hlavní tahák, skupina Nightwork, do Žďáru nepřijede, ale prodejci netají, byť jim organizátor žádné oficiální sdělení nedal. „Vstupenek ještě máme dostatek,“ sdělila jedna z prodavaček.

Na koncert byly z fondu města pro oblast kultury uvolněno 10 tisíc korun.„Částka již byla organizátorovi vyplacena. My nyní prozkoumáme smlouvu, zda je možné ji změnit a požadovat případně nějaké prostředky zpět. Jde o to, že slíbeny byly dvě kapely plus jeden host. V tuto chvíli ale ani nevíme, v jaké podobě koncert proběhne – ředitele festivalu Tomáše Forýtka jsme se sice snažili kontaktovat, ale bohužel neúspěšně,“ uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Komunikace vázne

Ostatně Forýtkovo vyjádření se nepovedlo získat ani redaktorům Žďárského deníku, v úterý odpoledne se mu několikrát pokoušeli dovolat, nebral ale mobilní telefon. Stejně „úspěšné“ bylo i volání na infolinku Modrých dnů. Ta by měla přitom sloužit pro komunikaci s veřejností.

O tom, že skupina Nightwork se koncertu nezúčastní, není delší dobu žádným tajemstvím. „Jeden ze členů skupiny byl na operaci kyčelního kloubu a do konce května se nesmí pohybovat. Toto rozhodnutí je známo od 2. května – je na našich webových stránkách i Facebooku. Tomáš Forýtek o tom samozřejmě ví,“ řekl manažer kapely Nightwork Filip Šmíd.

Manažerka české skupiny Kryštof, formace, která má na akci také vystoupit, účast zpěváků na pátečním koncertě potvrdila.

Otázkou je, zda bude mít kapela kde hrát. „Pronájem sálu Domu kultury nebyl ještě zaplacen, podepsána nebyla ani smlouva,“ sdělila v úterý odpoledne ředitelka příspěvkové organizace Kultura Žďár Marcela Lorencová.

Jednání neziskovky a organizační problémy se odrazily i v dotování festivalu. Na ten chtělo město letos uvolnit 50 tisíc korun.„Uvažovali jsme, že slíbené peníze organizátorovi poskytneme, ale kvůli vývoji posledních dní bylo jejich vyplacení se souhlasem starostky města pozastaveno. Příspěvek na festival nebude převeden do doby, než se celá záležitost nějak uspokojivě vyřeší,“ nechal se slyšet Ladislav Bárta.

Chybějící podklady

Fakt, jestli peníze město nakonec uvolní, může ovlivnit také sám organizátor. Vedení žďárské radnice totiž stále čeká na kompletaci zprávy o minulém ročníku akce.„Stejně tak nebyly ještě dodány podklady k letošnímu programu a poslání festivalu. Víme jenom, že se má odehrávat na podzim,“ konstatoval Ladislav Bárta.