„Máme hodně případů spojených s asociálními osobami. V těchto případech je jedno společné – alkohol. Mezi nejzávažnější patřil případ, kdy nám nahlásili bezvládně ležícího bezdomovce v prostoru před obchodními domy. Museli jsme volat záchranku. Krátce nato jsme eskortovali dvě osoby na záchytku, vždy jsme u nich naměřili okolo tří promile. V novoměstské nemocnici skončily i další tři osoby,“ popsal čtrnáctidenní průběh ve Žďáře nad Sázavou šéf městských strážníků Martin Kunc.

Mnohé z osob, které si nakonec musí převzít zdravotníci, nejsou schopny podstoupit ani zkoušku na alkohol. „Bývají v takovém stavu, že u nich dechová zkouška není možná. Je to neustálý problém a situace se nijak nezlepšuje,“ povzdechl si Kunc.

„Tu a tam opilé bezdomovce u nás v nemocnici musíme ošetřit. Většinou jsou to staří známí, zdravotníci už je znají,“ potvrdila jeho slova mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Ve Žďáře nad Sázavou nejsou jen místní bezdomovci, ale také odjinud. „Máme tu také jednoho z Ostravy, s tím bývají hodně často problémy,“ řekl Kunc.

S problematickým mužem ze severomoravské metropole se strážníci setkávají poměrně pravidelně. „Naposledy při zaměřování pozemků v ulici Švermova, kdy sebral geodetům plastový trn. Prostě ho sbalil a odešel s ním. Má to i finanční stránku, musí se zaměřovat znovu a cena plastového trnu není zrovna nízká,“ popsal poslední kousek známého výtržníka šéf žďárských strážníků.

Nenechavého bezdomovce se podařilo vypátrat a strážníci jej následně předali příslušníkům Policie České republiky. „Ti jeho čin kvalifikovali jako přestupek,“ uzavřel Kunc.