K měření rychlosti se vrací městští policisté i v dalších městech Vysočiny. Radar oprášila třeba třebíčská policie.

Novela zákona, která je platná od 1. srpna letošního roku, totiž umožňuje městským policistům měřit rychlost vozidel, aniž by bylo nutné tyto úseky označovat informačními tabulemi. Tato povinnost strážníkův vznikla od ledna 2009.

„Rozhodně to však neznamená, že strážníci budou měřit doslova kdekoli. Jejich stanoviště pro měření musí výhradně určit policie,“ upozornil Jan Šrutka, zástupce vedoucího třebíčského dopravního inspektorátu. Ve Žďáře se městští policisté chtějí zaměřit především na rizikové úseky v blízkosti základních škol. „Právě proto bychom se do kontroly dodržování rychlosti chtěli ve spolupráci s republikovou policií pustit od letošního září, kdy začíná školní rok,“ nechal se slyšet Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Do té doby by měla být také dokončena certifikace radaru, který delší dobu zahálel. A na jakých místech by se pak měli strážníci s radarem nejčastěji objevovat? Jedná se například o ulici Neumannova, kde nachází gymnázium a je tam velká frekvence pohybu dětí a mládeže. Dále bude strážníky na rychlost šoférů dohlíženo v ulici Santiniho, kde je základní škola a dvě autobusové zastávky.

„V úvahu připadá například ještě ulice Jihlavská nebo Bezručova. Poté, co byla opravena Brodská ulice, se dá navíc předpokládat, že i tudy budou řidiči jezdit příliš rychle. Měřit bychom tedy mohli i tam,“ nabízí další možnosti Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie. V centru okresního města podle něj výraznější potíže s dodržováním nejvyšší povolené rychlosti nejsou, alespoň tedy během dne, kdy je provoz řízen semafory. „Každou hlídku navíc, která bude na takzvané závodníky dohlížet, rozhodně vítám. Výjimkou bohužel ve Žďáře nejsou ani řidiči, kteří si to městem sviští nejméně sedmdesátkou,“ myslí si Pavel Šimánek ze Žďáru nad Sázavou.

Opětovné dohlížení na rychlost zvažují také strážníci v Třebíči. Zatím mají do konce roku uzavřenou smlouvu s tamní dopravní policií, jíž radar pronajali, a ona měří rychlost za ně.