VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárští sprejeři mají další legální zeď

Žďár nad Sázavou – Na kluka se sprejem v ruce u zídky za obchodními domy na náměstí Republiky, vedle atria, strážníky nevolejte. Právě toto místo radní vyčlenili sprejerům. Tam mohou legálně vytvářet své graffiti.

3.6.2010
SDÍLEJ:

Sprejeři, kteří nestojí o konfrontaci se zákonem, mohou využívat novou oficiální plochu ve Žďáře. Ta se nachází za obchodními domy na náměstí Republiky poblíž atria. Foto: Deník/Jana Ševčíková

V pondělí o tom rozhodli městští radní a vyhověli tak žádosti mladých sprejerů. Vyhradili jim dělicí betonovou zídku, která se nachází za obchodními domy na žďárském náměstí Republiky. „Dáte-li se po projití průchodem do atria vpravo, je tam úzká ulička, kam zajíždějí jenom zásobovací automobily, které sem míří kolem Základní školy Švermova,“ popsal umístění oficiální sprejerské plochy žďárský starosta Jaromír Brychta.

Od prohlášení betonové zídky za oficiální sprejovací plochu si hlavní představitelé okresního města slibují především minimalizaci graffiti vznikajících mimo takovéto vyhrazené prostory – například na objektech bytových i rodinných domů, sloupech, plotech, zastávkách, nebo dokonce kulturních a historických památkách ve Žďáře na Sázavou.

„Měli jsme ale podmínku, která by měla být uvedena i ve smlouvě uzavřené mezi žďárským komunálním odborem a zástupcem mladých. Ta je, že jakmile bude využití zídky k účelům tvorby graffiti ukončeno, bude tato plocha uvedena zpátky do původního stavu,“ nechala se slyšet žďárská místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

Prostory za obchodními domy na náměstí nejsou ale první legální plochou pro sprejery, která v okresním městě vznikla.

Možností je více

Zájemci se mohou výtvarně projevovat například na pilířích mostu u jezu ve žďárské ulici 1. máje. „Již před několika lety jsem jim také domluvil s ředitelem podniku Žďas, že mohou malovat na betonový plot ve směru k lesu. Další plocha je na skladu řeziva obchodního domu Kinských, a to zezadu, ve směru k řece,“ uvedl Jaromír Brychta. Zároveň však podotkl, že například plocha za Žďasem není mezi sprejery tolik oblíbená, neboť je tam malá frekvence chodců, kteří by mohli jejich výtvory obdivovat.

Vedení okresního města se vstřícným krokům ke sprejerům nebrání ani do budoucna, obzvláště tehdy, budou-li patrné nějaké výsledky těchto snah o minimalizaci vandalismu.

„Kdyby to byla cesta k tomu, že nám nebudou malovat po dalších nemovitostech, byli bychom skutečně moc rádi. Všichni ale víme, že to tak zatím bohužel není,“ dodala místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Autor: Jana Nedělková

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Ilustrační foto.

Muž poškodil při bagrování plynovod

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Nížkově.

Žďársko - Ve středu 13. prosince pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT