„Pořád se mluví o dohodách s letci, ale stále jsou stíhačky nad městem slyšet i vidět,“ posteskl si Karel Drobný, jeden z obyvatel Žďáru, jemuž vadí hluk.
„Piloti nelétají přímo nad městem a také to není v noci, ale přesto si lidé na radnici stěžují na nadměrný hluk, který stroje způsobují. Musím říct, že nás to trochu překvapuje, že se občané k tomuto problému neustále vrací,“ uvedla starostka města Dagmar Zvěřinová. Podle jejího vyjádření nejde o překročení norem hluku, jak se mnozí nespokojení Žďárané mylně domnívají.

„Navíc se cvičné lety odehrávají v denní době,“ uvedla Zvěřinová s tím, že od nočních akcí už bylo v minulosti upuštěno. „S leteckou základnou máme dohodu, že nebudou létat přímo nad městem. To sice dodržují, ale je to stejně slyšet. Podle mého názoru to ale není nijak dramatické,“ nesouhlasí se stížnostmi občanů starostka.

Podobný názor mají i oba místostarostové, kteří již měli možnost leteckou základnu navštívit a seznámit se blíže s jejím provozem. „Doporučil bych všem stěžovatelům absolvovat návštěvu Čáslavi, aby mohli posoudit, co zažívají lidé v okolí letecké základny. Když najednou vzlétá, nebo naopak přistává šest letadel, je to opravdu hlučné. A přesto tam stížnosti téměř nejsou, “ uvedl druhý místostarosta Ladislav Bárta.

Aby se obyvatelé Žďáru s činností letecké základny seznámili, vedení města zprostředkovalo setkání s vojáky. „Hlavním důvodem je, aby se místní dozvěděli více o letištním provozu a s ním spojenými problémy. Navíc tak mohou lidé získat odpovědi přímo od pracovníků letecké základny, a ne jenom zprostředkovaně přes nás,“ dodala Zvěřinová. „Zástupci letecké základny vystoupí ve Žďáře nad Sázavou při besedě, která se uskuteční 4. května,“ potvrdila mluvčí 21. základny taktického letectva v Čáslavi Denisa Smitalová.

„Setkání vedení základny s obyvateli města nebude primárně zaměřeno na stížnosti. Chtěli by všechny zájemce seznámit se svojí činností, jak jsou nastavena veškerá jejich omezení, jako je například výška letu, míst, kam nemohou létat, časový harmonogram a další zajímavosti, o kterých veřejnost běžně neví,“ dodal místostarosta Bárta.