To jsou dva odlišné názory, které zastává žďárská radnice. Na společném názoru se zastupitelé zatím neshodli, ačkoliv s rekonstrukcí centrálního prostoru je počítáno v takzvaném akčním plánu rozvoje města, který zahrnuje akce, jež by měly být zrealizovány do roku 2014.

Přelévání milionů

Jako poněkud předčasná se přestavba, za celkem asi šedesát milionů, jeví starostovi Žďáru Jaromíru Brychtovi. Podle něj je už nějakou dobu náměstí pouze průchozí částí města a lidé se pohybují více kolem obchodních center. „Osobně bych z akčního plánu plánovanou rekonstrukci náměstí Republiky klidně vyřadil. Ta nás vyjde na asi pětačtyřicet milionů korun, které by nám velmi pomohly při realizaci stavby aquaparku. Náměstí navíc žádné nutné opravy nepotřebuje,“ je přesvědčen Jaromír Brychta.

Zcela opačně situaci naproti tomu vnímá místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Ta si naopak myslí, že náměstí Republiky rekonstrukci jednoznačně potřebuje. A to co nejdříve a nejenom z důvodů estetických.

„Podle mě už oprava centrálního náměstí nesnese odklad. Pod dlážděním jsou sítě ze sedmatřicátého a osmatřicátého roku minulého století a ty prostě postupně odcházejí. Navíc dosluhuje také dlažba, bylo by třeba předláždění, nové obrubníky, veřejné osvětlení. Náměstí by si zasloužilo také hezčí kašnu a bylo by toho ještě daleko více,“ vyjádřila svůj názor žďárská místostarostka.

Přestavbu by nefinancovalo pouze město, tedy s případným přispěním evropské dotace. „Přispěl by i podíl Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.

Rekonstrukce připravená je, proto nechápu, proč by se měla neustále odsouvat. Myslím si, že náměstí Republiky je vizitka města, a v tomto případě nepříliš lichotivá,“ dodala Dagmar Zvěřinová. Podle ní je nyní třeba jeden zásadní krok, a to jednoznačné a konečné rozhodnutí zastupitelů, zda se do stavební akce jde. „Pak už by jen stačilo rekonstrukci náměstí rozfázovat,“ uvedla Dagmar Zvěřinová.